Марумукутру

Координати: 14°01′24″S 48°57′57″E / 14.02333° ЈГШ; 48.96583° ИГД / -14.02333; 48.96583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Марумукутру
Maromokotro
Марумукутру на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.2.876 м [1]
Истакнатост2.876 м [1]
114.
Координати14°01′24″S 48°57′57″E / 14.02333° ЈГШ; 48.96583° ИГД / -14.02333; 48.96583[2]
Географија
МестоМадагаскар
Геологија
Видвулкан

Марумукутру (малгашки: Maromokotro или Maromokotra[3]) — вулканска планина во Мадагаскар, сместена во масивот Царатанана. Со 2.876 м ова е највисока планина во земјата, сместена во резерватот Царатанана, во северниот дел од земјата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 [http://www.peakbagger.com/peak.aspx?pid=11327 Марумукутру, Мадагаскар — Peakbagger.com посет. 19 ноември 2011 г
  2. Улстраистакнати планини на Африка — Peaklist.org посет. 19 ноември 2011 г
  3. „Madagascar National Parks“. Архивирано од изворникот на 2010-09-16. Посетено на 2017-07-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]