Мартон Епел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мартон Епел (роден на 26 октомври 1991 година) е унгарски фудбалер кој игра за Каират. Тој ја претставуваше националната репрезентација на Унгарија.

Кариера[уреди | уреди извор]

NEC[уреди | уреди извор]

N.E.C. го купи Eпел на сезонски долг во август 2011 година и има опција да си оди од клубот за време на неговиот договор.

Хонвед[уреди | уреди извор]

Епел ја освои сезоната 2016-2017 година на Првата фудбалска лига со Хонвед ФК Будимпешта и тој исто така стана најдобар стрелец.

На 2 јули 2018 година ФК Кајрат го објави потпишувањето на Епел на 18-месечен договор. И Епел веднаш постигна 5 гола, од Андора во првиот квалификациски круг на Лигата на Европа 2018-19 година.

Епел дебитираше против Русија на пријателски натпревар во Групама Арена, Будимпешта на 5 јуни 2017 година.

Четири дена подоцна, на 9 јуни 2017 година, тој го одигра својот втор натпревар против Андора во пораз од 1-0 во квалификациите за Светското првенство во 2018 година во Андора.

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Од натпреварите одиграни 2 јуни 2018 година [1] [2]
Club Season League Cup League Cup Europe Total
Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
MTK Budapest II 2008–09 16 5 0 0 16 5
2009–10 2 0 0 0 2 0
2010–11 11 5 0 0 11 5
Total 29 10 0 0 0 0 0 0 29 10
MTK Budapest 2007–08 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0
2008–09 6 0 1 0 8 0 0 0 15 0
2010–11 21 3 4 0 1 1 26 4
2013–14 22 1 6 2 3 2 31 5
Total 49 4 11 2 13 3 0 0 73 9
N.E.C. 2011–12 1 0 1 0 2 0
Total 1 0 1 0 0 0 0 0 2 0
Paks 2011–12 3 0 0 0 2 0 0 0 5 0
2012–13 23 4 2 0 5 1 30 5
2013–14 3 0 0 0 0 0 3 0
2014–15 5 2 0 0 2 0 7 2
Total 34 6 2 0 9 1 0 0 45 7
Dunaújváros 2014–15 11 3 0 0 2 0 13 3
2015–16 14 3 1 0 15 3
Total 25 6 1 0 2 0 0 0 28 6
Budapest Honvéd 2015–16 11 5 0 0 11 5
2016–17 27 16 2 0 29 16
2017–18 32 14 6 3 2 0 40 17
Total 70 35 8 3 0 0 2 0 80 38
Career total 208 61 23 5 24 4 2 0 257 70

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Márton Eppel » Club matches“. worldfootball.net. конс. 9 December 2017. 
  2. „M. Eppel“. Soccerway. конс. 9 December 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]