Мартон Ваш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мартон Ваш

Маргон Вас (р. 2 март 1980 во Дунаујварош, Унгарија) е унгарски меѓународен хокеар, кој во моментов е под договор со клуб на Серија А, Фаса.[1] Од 30 април 2011 година, играл за унгарската репрезентација 127 пати.[2] Неговиот брат, Јанош Вас, исто така, е професионален хокеј играч и член на унгарската репрезентација.

Кариера[уреди | уреди извор]

Ваш, кој е Евреин,[3] направи своето деби на возраст од 15 години за неговиот роден град Dunaferr SE, а една година подоцна веќе го прослави својот прв успех во унгарското првенство. Напред доби шанса да се обиде во странство во 1997 година. Прво се преселил во САД за да игра за планинари на Flagstaff во Хокеј лигата на Западните држави , каде што ја освои титулата во првата година. Ваш ја започна следната сезона од канадскиот клуб Hawkesbury Hawks , со што повторно победи триумфално, освојувајќи ја централната Канада хокеј лига , сепак, не успеа да напредува во националниот финалент, откако заврши само втор на Фред страната куп .[4]

Ваш помина уште една година во Канада, пред да се врати во својата Унгарија да игра за неговиот поранешен клуб Дунафер. Тој помина шест години во Унгарија, прекинат со две кратки магии во шведските пониски лиги во клубови Vänersborgs HC и Grums IK. Во 2006 година тој повторно се пресели во странство и им се придружи на победниците од францускиот куп претходно , Дијабелс Руж де Бриансон , каде што играше заедно со своите Унгарци Балаз Ладани и Виктор Селиг .[5] Додека во Франција, Ваш не успеа да освои ниту еден трофеј, сепак, двапати го завршил финалето во Лига Магнус и Купе де ла Лигу . Бриансон, да ги намалат трошоците, нека напред одат летото 2009 година, а Ваш се приклучи на Alba Volán Székesfehérvár .[6]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Австриска хокеј лига[уреди | уреди извор]

Годишни времиња GP Цели Помага Бодови PIM
Редовна сезона 2 107 39 49 88 52
Плејоф 1 5 3 1 4 4

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Career profile on www.eurohockey.net
  2. „National team players“. Hungarian Ice Hockey Federation. Архивирано од изворникот на 15 September 2011. Посетено на 14 October 2011.
  3. „Professional Hockey Review: 2010–11; European Hockey League“. Jewish Sports Review. 8 (87): 8–9. September/October 2011, accessed September 15, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  4. „Korábbi Acélbikák – Vas Márton“ (унгарски). DAB Dunaújváros official website. Архивирано од изворникот на 2008-12-08. Посетено на 14 October 2011.
  5. Pincési, László (19 May 2007). „Igazi magyar hokicsapat lesz a Briancon“ [Briancon will be a real Hungarian ice hockey team]. Hungarian Press Agency (унгарски). Origo.hu. Посетено на 14 October 2011.
  6. „Válogatott csatársorral erősít a Volán“ [Volán strengthens with national team forward line]. Hungarian Press Agency (унгарски). Origo.hu. 10 June 2009. Посетено на 14 October 2011.