Мартихереро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мартихереро
Поглед кон црквата во Мартихереро
Поглед кон црквата во Мартихереро

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМартихереро
Површина
 • Вкупна22 км2 (8 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно317[1]
 • Густина12,4/км2 (320/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Мартихереро — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт