Мартин (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мартин (Словачка))
Прејди на: содржини, барај
Мартин
Martin
град
Центар на Мартин.
Flag of Martin (Slovakia).svg
Знаме
MartinCOA.PNG
Coat of arms
Потекло на името: според црквата посветена на Св. Мартин
Земја Slovakia
Регион Жилински регион
Округ Мартин
Туристички регион Туриец
Реки Туриец
Височина 395 м
Координати 49°03′54″ СГШ 18°55′19″ ИГД / 
Површина 67,736 км²
Население 58.000 (20010-12-31)
 - градско 76.550
 - метрополско 97.500
Густина 856 /km² (2.217 /sq mi)
Прв пат споменат 1264
Градоначалник Андреј Хрнчијар (независен)
Часовна зона CET (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Поштенски бр. 036 01
Повикувачки бр. +421-43
Регистарски таблички MT
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Жилинскиот регион
Местоположба во Жилинскиот регион
Местоположба во Жилинскиот регион
На Ризницата: Мартин
Martin
Статистики: MOŠ/MIS
Портал: www.martin.sk

Мартин (словачки: Turčiansky Svätý Martin until 1950, унгарски: Turócszentmárton, германски: Turz-Sankt Martin, латински: Sanctus Martinus / Martinopolis) е град во северна Словачка. Градот се наоѓа на реката Туриец, помеѓу планините Мала и Голема Фатра. Во близина на Мартин се наоѓа словачкиот град Жилина.

Население[уреди | уреди извор]

Мартин во 2009 имал население од околу 58000 жители. Според пописот од 2001 година 94.9% од населението биле Словаци, 1.6% Чеси, 0.5% Роми, и 0.2% Унгарци. 44.1% биле Католици, 31.2% се изјасниле без религија и 17.2% Лутерани.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]