Мартин Чотар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мартин Чотар
Лични податоци
Цело имеМартин Чотар
Роден10 јули 1977 (1977-07-10) (42 г.)
Пазин, СФРЈ СФР Југославија
Податоци за клубот
Мом. клубПензиониран
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Аматерски клубови
2008 БК Калорија
Професионални клубови
2000–2001 Пост Свис Тим
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotCroacia.PNG Национален друмски првак (1996, 1999)
MaillotCroacia.PNG Национален хронометарски првак (1999, 2000, 2001, 2002, 2005)

Мартин Чотар (хрватски: Martin Čotar; р. 10 јули 1977) — поранешен хрватски професионален друмски велосипедист.

Бил петкратен национален хронометарски првак и двократен национален друмски првак.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1996
1. MaillotCroacia.PNG Национално друмско првенство
1997
2. Национално хронометарско првенство
1998
2. Национално друмско првенство
1999
1. Jersey rainbow.svg Светско воено хронометарско првенство
1. European champion jersey 2016.svg Европско хронометарско првенство под 23 години
1. MaillotCroacia.PNG Национално друмско првенство
1. MaillotCroacia.PNG Национално хронометарско првенство
2000
1. MaillotCroacia.PNG Национално хронометарско првенство
2001
1. MaillotCroacia.PNG Национално хронометарско првенство
9. Краен пласман Трка околу Баварија
2002
1. MaillotCroacia.PNG Национално хронометарско првенство
2. Национално друмско првенство
3. Краен пласман Патеките на Крал Никола
1. Етапа 1
2005
1. MaillotCroacia.PNG Национално хронометарско првенство
2008
3. Национално хронометарско првенство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Martin Cotar“. ProCyclingStats. конс. 3 октомври 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]