Мартин Кукучин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Статуа на Мартин Кукучин во медицинската градина во Братислава

Мартин Кукучин (вистинско име Матеј Бенчур), (17 мај 1860, Јасенова, Оравска Столица21 мај 1928, Липик) — словачки писател, драматичар и публицист. Тој беше најзначајниот претставник на словачкиот книжевен реализам и се смета за еден од основачите на модерната словачка проза[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Учел гимназија во Банска Бистрица, Кежарок. Сакал да студира теологија во Братислава, но поради антисловачката атмосфера што преовладувала во тоа време, наместо тоа тој избрал да студира медицина во Прага.

Откако завршил медицина стажирал во Братислава, Инсбрук и Виена, тој се обидел без успех да најде работа во Словачка. Наместо тоа во 1893 година тој започнал да работи како доктор на островот Брач во Хрватска, каде бил и активен член на културното друштво „Хрватски состанок“. Во 1904 година, тој станал еден од нејзините директори.

Во 1904 година, тој се оженил со Перица Дидолиќ, со која заминале во 1908 година за Јужна Америка, каде што се населиле во Чиле, каде што имало голема заедница на хрватски емигранти[2],[3].

Творештво[уреди | уреди извор]

Спомен-плоча во Селка, Хрватска

Проза[уреди | уреди извор]

 • 1883 - „На патот на замокот“[4].
 • 1890 година - Кога ќе умре куклата на Чочолов
 • 1891 - „Во конкавна топка“
 • 1892 - „Крај и почеток “
 • 1892 - „ Два начина “
 • 1893 - Dies Irae
 • 1898 - „Во Далмација и Црна Гора“, патопис
 • 1899 - „ Празник “
 • 1911 / 1912 - „Куќа на ридот“, роман поставен во Брач
 • 1922 - „Одлики на патиштата. Прошетка низ Патагонија “, патопис
 • 1922 - „Млади години“, мемоари за неговите студентски години
 • 1926 - „Повикај“, роман за хрватските иселеници во Чиле
 • 1929 - „ Окупација Бохмил Вализлост “, историски роман
 • 1929 - „Лукас Блахошеј Крашоќ “, историски роман
 • 1930 - „Кошутски, Рузмарин “
 • „ Време на песна - времето постои “
 • „Мај “, расказ
 • „Господар мајстор“
 • „До саемот “
 • „На Ондреја “,
 • „ Хајтман “, расказ
 • „Од топло гнездо “
 • „Голема лажица“
 • „Господарот на лозарот “
 • „За Мајкл “
 • „Зора“
 • „Како да се ископаат богатства “
 • „Пазете се од чизмите “
 • „ Празнична дума “
 • „Три свирки во текот на денот
 • „Свадба“
 • „Бадник “

Драми[уреди | уреди извор]

 • 1907 година - „Комасација“
 • 1922 година - „Судот Бакуча“
 • 1924 година - „Жртвување“

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]