Мартин Вајнек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мартин Вајнек
Мартин Вајнек (десно) со Каспар Капарони
Роден(а)Мартин Вајнек
Занимањеактер, претприемач
СопружникЕва Вајнек

Мартин Вајнек ( 1964) е Австриски актер, производител на вино и претприемач, најповеќе познат по својата улога во телевизиската серија Инспектрот Рекс (како инспектор Фриз Кунц). Тој исто така е производител на вино во Австрија.

Мартин Вајнек студирал драматургија од 1983 до 1986.

Од 1986, има играно улоги во Group 80 во театарот во Виена како и помала улога во филмот Nachsaison (After-season), каде ја игра улогата на лифтбој.

Покрај со глумата, Вајнек се занимава и со винарство заедно со неговата сопруга Ева. Ева претходно исто така има работено како драматург. И двајцата започнале да се занимаваат со винарство како хоби во 1993 година. Тие имаат винско лозје на површина од 3 хектари близу Хејлингенбрун.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]