Мартина Штруц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мартина Штруц во Тегу 2011

Мартина Штруц (германски: Martina Strutz) е германска атлетичака, специјалиста за скок.

Биографија[уреди | уреди извор]

Таа е родена на 4 мај 1981 година во Шверин, Источна Германија. Член е во АК Хагенвервер.

Нејзиното Прво големо натпреварување било Светското јуниорско првенство 2000 година во Сантијаго, каде што била петта.

Мартина Штруц го освоила шампионатот во 2006 година на Германија и отишла на Светскиот шампионат во Москва . Таа не успеала да се квалификува во финалето, бидејќи резултатот од 4.45 во квалификациите го освоил 9-то место. Истата година, на Европското првенство во Гетеборг, таа била петта и поставила личен рекорд од 4,50. Истата година таа била четврта на Светското првенство во Атина . На 12 јули 2011 година, во Карлсруе, таа го соборила националниот рекорд од 4,78. На германското првенство во Касел, таа победила со 4,65 м.

Таа постигнала најголем успех во својата кариера на Светското првенство во 2011 година во Тејг, каде што освоила сребрен медал од 4.80 м и постави нов национален рекорд. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Joanna Impey (AFP, AP) (30. 8. 2011.). „Harting wins discus gold for Germany“. Deutsche Welle. конс. 2. 9. 2011.. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]