Марта (фудбалерка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марта за време на интервју

Марта Виејра да Силва, попозната како Марта (родена на 19 февруари 1986) — бразилска фудбалерка која игра за Орландо Гордост во Националната женска Фудбалска Лига на САД и на Бразил на репрезентацијата како напаѓач. Со 15 гола, таа го држи рекордот за најмногу постигнати голови во ФИФА на Жените на Светскиот Куп за турнири, надминувањето на Биргит Prinz's претходниот рекорд од 14 со гол против Јужна Кореја во Бразил првиот натпревар од 2015 издание во Канада.

Марта е често се смета како најдобар женски играч на сите времиња, coveting прекарот Пеле со здолништа со Пеле себе.[1][2][3] Таа беше именуван ФИФА Светски Играч на Годината пет последователни времиња помеѓу 2006 и 2010 година. Таа е член на Бразилската државни репрезентации кои го освои сребрениот медал во 2004 и 2008 година Летната Олимпијада. Таа исто така беше награден со Златната Топка (МВП) во 2004 година ФИФА У-19 Жени на Светското Првенство, и освои и двата Златна Топка награда како најдобар играч и Златна Подигање награда како најдобар стрелец во 2007 година на Жените на Светското Првенство , откако водечките Бразил во финалето на турнирот.

Во јануари 2013 година таа беше именуван како еден од шесте Амбасадори на 2014 година ФИФА Светското Првенство во Бразил, заедно со Amarildo, Bebeto, Карлос Алберто Торес, Роналдо и Марио Zagallo.[4] Таа, исто така, се појави во Sveriges Телевизија телевизија документарен серија На Други Спортски од 2013 година.

Во август 2016 година, Марта беше еден од 8 до носат Олимписки Знаме на Олимписките игри во Рио.

Како на 14 март 2017, Марта стана еден шведски државјанин. Таа е наведено дека таа ќе ја задржи Бразилецот државјанство.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Uddin, K.. 10 Best Female Footballers of All Time. Sports Muntra. 16 март 2015.
  2. Cohen, K.. Women’s World Cup 2015: Meet Marta, the best of all time who stands in the way of Australia. FOX Sports. 19 јуни 2015.
  3. Panja, Tariq (8 June 2015). „Best-Ever Female Player Marta Misses Soccer's Millions“. Bloomberg.
  4. „Brazil 2014 Ambassadors Named“. Архивирано од изворникот на 2014-10-04. Посетено на 2017-10-07.
  5. Nu är världens genom tiderna bästa fotbollsspelare svensk medborgare. Sydsvenskan. 14 март 2017.