Марсовскиот Ловец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марсовскиот Ловец
Марсовскиот Ловец од Алекс Рос
Информации од објавувањето
ИздавачDC Comics
Прво појавувањеDetective Comics #225
(ноември 1955)
Создаден одЏозеф Самашсон (писател)
Џо Серта (уметник)
Информации од приказната
ИмеЏ'он Џ'онз
Видзелен Марсовец
ПотеклоМарс
Припадност
ПартнерствоЗок
Госпоѓицата Марсовка
Позначајни прекариЏон Џонс
Златниот Ловец
Последниот Марсовец
Ловецот од Марс
Марсовецот
Џон Џонстон
Способности

Марсовскиот Ловец (англиски: Martian Manhunter), се сретнува и како Ловецот од Марс или Марсовецот, вистинско име Џ'он Џ'онз (англ. J'onn J'onzz) — суперхерој во стриповите на DC Comics. Првпат се појавил во Detective Comics #225 во ноември 1955 година. Создаден е од писателот Џозеф Самашсон и уметникот Џо Серта. Во 1998 година се појавила стрип-серија целосно посветена на него (автор — Џон Острендер, уметник — Том Мендрејк). Ликот е најпознат по тоа што е еден од основачите и редовните членови на Лигата на правдата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Schelly, William (2013). American Comic Book Chronicles: The 1950s. TwoMorrows Publishing. стр. 140. ISBN 9781605490540.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]