Марсел Хартел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Марсел Хартел (германски: Marcel Hartel, 19 јануари 1996, Келн, Германија) е германски фудбалер кој игра како играч од средниот ред за Унион Берлин . [1]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Хартл, роден во Келн, почнал да игра фудбал како млад за ФК Вест Келн. Во 2002 година, тој се приклучил на младински систем на ФК Келн . [2] Тој го имал своето деби на Бундеслигата на 20 февруари 2016 година, во поразот од 1-0 против Борусија Менхенгладбах . [3] За време на сезоната 2016-17, имал 12 настапи, постигнал 3 гола и имал 5 асистенции. [2]

Во мај 2017 година, Унион Берлин го објавил потпишувањето на тригодишниот договор со Хартел. [2] Тој го постигнал својот прв погодок за клубот во нерешено 1-1 со Арминија Билефелд . На 31 јануари 2019 година, тој постигнал погодок против неговата поранешна страна, ФК Келн, откако го контролирал топката во воздухот и стигнал до неверојатни „ножички“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Marcel Hartel“. soccerway.com. конс. 2016-04-21. 
  2. 2,0 2,1 2,2 Perfekt: Union verpflichtet Hartel“, „kicker Online“, 16 мај 2017. (на German)
  3. „Borussia Mönchengladbach vs. FC Köln - 20 February 2016 - Soccerway“. soccerway.com. конс. 2016-04-21. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]