Марли ван дер Велден

Од Википедија — слободната енциклопедија

Марли ван дер Велден (родена на 6 јануари 1988 година во Делфт ) е холандска глумица и модна дизајнерка.

Марли ван дер Велден

Биографија[уреди | уреди извор]

Ван дер Велден уживала во танцување од мали нозе. На 15 -годишна возраст во 2003 година учествувала како латино танчерка на холандските првенства за дебитанти.[1] Во 2006 година била номинирана за „најсекси жена“ од списанието ФХМ. Таа исто така била номинирана за „најсекси вегетаријанец“ од фондацијата „ Вакер Диер“.[2] На ван дер Велден и била дијагностицирана анорексија, но поминала успешен третман и станала амбасадор за Човечка грижа, фондација која им помага на луѓето со нарушувања во исхраната.

Ван дер Велден е најпозната по серијата „Добри времиња, лоши времиња“ исто така позната како ГТСТ. Таа ја играла улогата на Нина Маурициус -Сандерс, богата девојка која се интересира за модата, како и самата Ван дер Велден.

Мода[уреди | уреди извор]

Ван дер Велден со својата пријателка и колешка Џиџи Равели има успешна линија за накит наречена „Млади девојки“. Линијата станала популарна и во Холандија и низ Европа. ван дер Велден и Равели, исто така, започнале линија за облека, Етикета 13 од Џиџи и Марли . Тие, исто така, продаваат вреќи изработени од сиромашни мајки во Индија. Профитот од тие вреќи оди за поддршка на Фондацијата „Мало чудо“. [3]

Пишување и синхронизација[уреди | уреди извор]

За време од четири месеци, ван дер Велден пишувала неделна колумна со поранешната колешка, Лиза Сипс, во едно од најпопуларните тинејџерски списанија во Холандија, „Хиткрант“ . Тие пишувале за лични случувања во текот на една нивна недела. Во 2012 година ван дер Велден ја синхронизирала улогата на Одри во холандската верзија на филмот „Лоракс“ .

Филмографија[уреди | уреди извор]

  • Стаклена куќа - непозната (2004)
  • Добри времиња, лоши времиња - Нина Маурициус – Сандерс (2005 - денес) Богата девојка која е извршен директор на сопствена модна империја Ла Нина
  • Деца без приговор - Ирис (2008)
  • Заљубена во Ибица - Биби (2013)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rullens, Piet. „Result Service - Couple Information: Stefan Wabeke and Marly V/d Velden“. www.danceplaza.com.
  2. „Marly van der Velden - Beeld en Geluid Wiki“. beeldengeluidwiki.nl.
  3. „Tiny Miracles“. Архивирано од изворникот на 2012-08-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]