Прејди на содржината

Марулево (Горноџумајско)

Координати: 41°59′N 23°9′E / 41.983° СГШ; 23.150° ИГД / 41.983; 23.150
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Марлево)
Марулево
Марулево
село
Марулево is located in Бугарија
Марулево
Марулево
Координати: 41°59′N 23°9′E / 41.983° СГШ; 23.150° ИГД / 41.983; 23.150
Земја Бугарија
ОбластБлагоевградска
ОпштинаГорна Џумаја
Површина
 • Вкупна25,96 км2 (1,002 ми2)
Надм. вис.&10000000000000750000000750 м
Население (15 декември 2010)
 • Вкупно53
 [1]
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2725
Повик. бр.073

Марулево или Марлево — село во Горноџумајско, Пиринска Македонија, денес во Општина Горна Џумаја на Благоевградската област, Бугарија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]