Марк II (тенк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марк II заробен во април 1917 година во близина на Арас

Марк II беше британски тенк од Првата светска војна. Тоа беше понатамошен развој на Марк I, во кој управувачот беше отстранет, бидејќи се покажа како пречка. Понатаму, кулата беше стеснета, бидејќи се планираше употреба на пошироки гасеници. Главната разлика е во тоа што овие возила се користеа само за цели на обука - така што беше достапна само минимална заштита од оклоп во челичните плочи, во кои доколку е потребно треба да се обесат повеќе плочи.

Како итна мерка, 45 од 50 невооружени возила беа користени во април 1917 година во Франција. Димензиите беа во согласност со Марк I.

Останато[уреди | уреди извор]

Последниот Марк II во музејот за тенкови во Бовингтон

Единствениот преживеан Марк II, F53 Летечкиот Шкотланѓанец, стои во музејот на тенкови „Бивингтон“ (Југозападна Англија). Тој сè уште ја покажува штетата претрпена за време на битката во Арас, април 1917 година.