Марк (син на Василиск)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марк
Владетел на Византија
Солид од царот Марк со татко му Василиск.
Владеење475 - август 476
Полно имеФлавиј Марк Август
Починал(а)зимата 476-477
Место на смртКападокија
ПретходникЗенон, симнат
НаследникЗенон, вратен
ДинастијаЛавова династија

Марк (латински: Flavius Marcus Augustus; починал во август 476) бил син на византискиот генерал и узурпатор Василиск и Елија Зенона. Бил назначен за Цезар во 475 и подоцна унапреден како Август, владеејќи како помлад совладетел на неговиот татко. Биле создадени монети во неговото и името на Лав II. Кога Зенон повторно го окупирал Константинопол во доцниот август 476, Марк, со неговите родители, се засолнил во црква. Зенон ветил дека нема да ја пролее нивната крв, па така ги прогонил во Лимнае во Кападокија за подоцна да ги изгладни до смрт.

Извори и цитати[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]