Маркус Кинк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маркус Кинк

Маркус Кинк (роден на 13 јануари 1985 година) е германски професионален хокеар кој во моментов игра како капитен за Адлер Манхајм во Првата германска хокеарска лига.[1]

Тој е претставник на германската репрезентација на бројни турнири и бил номиниран за олимписките игри во 2018 година.[2] Инаку Кинк игра на позиција лево крило.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Marcus Kink extends contract with Adler“ (германски). Adler Mannheim. 2015-06-04. Посетено на 2017-04-05.[мртва врска]
  2. „IIHF World Championship team roster - Germany“ (PDF). International Ice Hockey Federation. 2018-05-11. Посетено на 2018-05-01. Text "IIHf" ignored (help)[мртва врска]