Маркус Ајсеншмид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маркус Ајсеншмид

Маркус Ајсеншмид (роден на 22 јануари 1995) е германски хокеар, кој е под договор со екипата Адлер Манхајм од Првата германска хокеарска лига. Тој претходно играл за АјсКапс и Лавал ракети во Американската хокеарска лига.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Ајсеншмид има две сестри кои исто така играат хокеј. Неговата постара сестра, Тања, и неговата помлада сестра, Никола, играле за германската женска репрезентација. Неговиот постар брат Мајкл игра хокеј со топка.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Joanie, Godin (9 February 2018). „Eisenschmid's North American detour longer than expected“. NHL.com. Посетено на 15 June 2018.