Марктл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марктл
Marktl
Грб на Марктл Marktl
Марктл во рамките на Германија
Марктл
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Адм. подрач. Горна Баварија
Округ Алтетинг
Општ. заед. Марткл
Месни единици 63
Градоначалник Хуберт Гшвентнер (СПД)
Основни податоци
Површина 27,84 км2
Надм. височина 364 м
Население 2.790 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 100 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 84533
Повик. бр. 08678
Портал www.marktl.de
Местоположба на Марктл
Marktl во рамките на округот Алтетинг
Карта
Карта
Координати 48°15′12″N 12°50′35″E / 48.25333° СГШ; 12.84306° ИГД / 48.25333; 12.84306Координати: 48°15′12″N 12°50′35″E / 48.25333° СГШ; 12.84306° ИГД / 48.25333; 12.84306

Марктл (герм. Marktl), неофицијално Марктл на Ин (Marktl am Inn = „Пазарче на Ин“), е село и стара пазарна општина во сојузната покраина Баварија, Германија, недалеку од границата со Австрија. Местото му припаѓа на округот Алтетинг во Горна Баварија. Најзначаен град во околината е Алтетинг. Марктл има околу 2.700 жители.

Марктл е родно место на Папата Бенедикт XVI - 265-тиот поглавар на Римокатоличката црква.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]