Марко Хегер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Германија Марко Хегер
Marco Höger 2011-08-03.jpg
Лични податоци
Роден на 16 септември 1989 (1989-09-16) (31 г.)
Роден во Келн, Германија
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција крилен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Шалке 04 Шалке 04
Број 12
Младинска кариера
Алеманија Ахен Алеманија Ахен
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009-2011 Алеманија Ахен Алеманија Ахен 43 (7)
2011- Шалке 04 Шалке 04 43 (4)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 16 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 16 јануари 2012

Марко Хегер (роден на 16 септември 1989 во Келн) — германски фудбалер кој моментално игра за Шалке 04.

Кариера[уреди | уреди извор]

Хегер ја започнал својата кариера во екипата на Алеманија Ахен, каде започнал да игра за младинскиот тим во 2005 година. Тој го направил своето професионално деби за клубот на 6 март 2010 година во натпревар од 2.Бундеслига против Енерги Котбус.

Во летото 2011 година Хегер потпишал за Шалке 04. Своето деби за Шалке го имал на 23 јули во натпревар од Суперкупот на Германија против Борусија Дортмунд, во кој Хегер ги одиграл сите 120 минути по кој неговиот тим победил со 4-3 на пенали.

Титули[уреди | уреди извор]

Германија Шалке 04[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]