Марко Сухи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Марко Сухи (горнолужички: Marko Suchy; р. 30 јули 1953 во Шулшеци близу Кулов) — директор на Фондацијата за лужичкосрпскиот народ од 1992 до 2015 година. Член е на германската партија ДХС. Сухи е католик и има шест деца. Од 1990 до 1992 година бил претседател на будишинскиот окружен сојуз на ЦДУ.

Сухи е дипломиран електроинженер.

Извор[уреди | уреди извор]