Марко Марин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марко Марин
Марин играјќи за Севиља во 2013
Лични податоци
Полно име Марко Марин[1]
Роден на 13 март 1989(1989-03-13)(35 г.)
Роден во Босанска Градишка, СФР Југославија
Држава Германија Германија
Висина 1.70 м (5 ст 7 ин)[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда
Број 10
Младинска кариера
0000–1996 СГ 01 Хогшт
1996–2005 Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт
2005–2006 Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2007 Борусија Менхенгладбах II Б. Менхенгладбах II 16 (3)
2007–2009 Борусија Менхенгладбах Б. Менхенгладбах 68 (8)
2009–2012 Вердер Бремен Вердер Бремен 87 (8)
2012–2016 Челси Челси 6 (1)
2013–2014Севиља Севиља 18 (0)
2014–2015Фјорентина Фјорентина 0 (0)
2015Андерлехт Андерлехт 6 (0)
2015–2016Трабзонспор Трабзонспор 24 (2)
2016–2018 Олимпијакос Олимпијакос 37 (11)
2018– Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда 23 (6)
Репрезентација
2004–2005 Германија Германија 16 9 (0)
2005–2006 Германија Германија 17 16 (5)
2006–2007 Германија Германија 19 4 (2)
2007–2009 Германија Германија 21 12 (1)
2008–2010 Германија Германија 16 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 03:51, 23 April 2018 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 29 January 2011

Марко Марин (роден на 13 март 1989 година) — германски професионален фудбалер кој настапува за Црвена Ѕвезда, како играч од средниот ред или како лево крило.Тој е познат по неговото забрзување, дриблинг, агилност, креативност, разновидност, техничка вештина и способност за играње.[3]

Марин претходно играл за клубовите Борусија Менхенгладбах и Вердер Бремен, пред потпишувањето заЧелзи во 2012 година. Го поминал поголемиот дел од своето време надвор на позајмица во четири клубови во четири различни земји пред да замине заОлимпијакос во 2016 година.

За фудбалската репрезентација на Германија од 2008 до 2010 година, тој настапил 16 пати и ја претставувал земјата на Светско првенство во фудбал 2010 година, каде што биле трети.

Ран Живот[уреди | уреди извор]

Марин е роден во Градишка, СР Босна и Херцеговина, СФР Југославија, Босна и Херцеговина, Република Српска, од родители Срби, односно мајката Борка Марин и таткото Ранко Марин.[4] Марин имал само две години кога неговото семејство се преселило во Германија во 1991 година поради работата на неговата мајка. Растејќи во Франкфурт, Марин почнал да игра фудбал во локалните клубови.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA Club World Cup Japan 2012 presented by TOYOTA – List of Players“ (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). стр. 3. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-11-02. Посетено на 26 July 2013.
  2. „Player Profile: Marko Marin“. Premier League. Архивирано од изворникот на 2013-06-25. Посетено на 3 July 2012.
  3. „Joachim Low considering Marko Marin“. Goal. 27 February 2012. Посетено на 27 February 2012.
  4. „Introducing… Marko Marin“. Goal. 22 August 2008. Посетено на 9 May 2010.