Прејди на содржината

Марко Дмитровиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марко Дмитровиќ

Марко Дмитровиќ (24 јануари 1992) е српски професионален фудбалер кој игра за шпанскиот клуб Севиља како голман.

Клупска кариера

[уреди | уреди извор]

Црвена Звезда

[уреди | уреди извор]

Роден во Суботица, Дмитровиќ бил дипломиран младински фудбалер на Црвена Звезда од Белград, а бил промовиран во главниот тим во 2010 година.

На 3 септември 2013 година, откако немал сениорски настапи за тимот, тој се преселил во унгарскиот клуб Немзети Бајноксаг I, Ујпешт ФК .[1] Тој го направил своето професионално деби на 1 март 2014 година, започнувајќи во поразот со 2–3 на гости против Будимпешта Хонвед ФК . Тој ја завршил сезоната со 12 настапи, а неговиот тим за влакно избегнал испаѓање.

Чарлтон Атлетик

[уреди | уреди извор]

На 6 јануари 2015 година, Дмитровиќ потпишал 18-месечен договор со Чарлтон Атлетик, за необјавена сума.[2] Тој го направил своето деби за клубот на 24 јануари, започнувајќи во ремито 0-0 на гости против Вулверхемптон Вондерерс.[3]

Алкоркон

[уреди | уреди извор]

На 27 јули 2015 година, Дмитровиќ бил позајмен на шпанската Сегунда Дивизион АД Алкоркон, на една година.[4] На 7 јули следната година, откако бил неприкосновен стартер, тој потпишал постојан тригодишен договор со страната на Заедницата на Мадрид .[5]

На 4 јули 2021 година тој бил најавен како нов потпис на договор за слободен агент од Севиља ФК, со договор кој трае до 2025 година [6]

Репрезентативна кариера

[уреди | уреди извор]

Во август 2016 година, Дмитровиќ бил именуван во тимот на Србија за квалификацискиот натпревар за Светското првенство во ФИФА 2018 против Република Ирска.[7] Тој го имаше своето деби на 14 ноември 2017 година на пријателски натпревар против Јужна Кореја .

Ујпешт
  • Куп на Унгарија : 2013–14
  1. „Marko Dmitrovic az Újpest FC kapusa!“ [Marko Dmitrovic Újpest FC goalkeeper!] (унгарски). Újpest's official website. 3 September 2013. Архивирано од изворникот на 2021-02-14. Посетено на 27 July 2015.
  2. „New goalkeeper signs, Pope departs on loan“. Charlton's official website. 6 January 2015. Архивирано од изворникот на 6 January 2015.
  3. „Wolves 0–0 Charlton“. BBC Sport. 24 January 2015. Посетено на 27 July 2015.
  4. „Marko Dmitrovic, nuevo portero de la AD Alcorcón“ [Marko Dmitrovic, new goalkeeper of AD Alcorcón] (шпански). Alcorcón's official website. 27 July 2015. Посетено на 27 July 2015.[мртва врска]
  5. „Marko Dmitrovic jugará las próximas tres temporadas en la A.D. Alcorcón“ [Marko Dmitrovic will play the following three seasons at A.D. Alcorcón] (шпански). AD Alcorcón. 7 July 2016. Архивирано од изворникот на 2019-05-30. Посетено на 9 July 2016.
  6. „Marko Dmitrović, Sevilla FC's First Signing for the 2021/22 season“. sevillafc.es. Sevilla FC. 4 July 2021. Посетено на 4 July 2021.
  7. „Muslin odabrao 26 igrača za Irce! Tu je Katai, ali nema devet igrača sa prvog spiska...“. mozzartsport.com. 18 August 2016. Посетено на 30 August 2016.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]