Марко Видојковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марко Видојковиќ

Марко Видојковиќ е српски писател, телевизиски водител и колумнист роден 1 октомври 1975 година во Белград.

Биографија[уреди | уреди извор]

Студирал на Правниот факултет на Универзитетот во Белград, но не дипломирал.[1] Почнал да пишува во 1998 година. Објавува раскази во бројни списанија и во збирките „Проект Буковски“, „Подгорички приказни“, „Кажи ми за татко ми, „Приказни за Косово“ и „Орлите пак летаат“.

Во 2001 година го објави својот прв роман „Танцот на малите демони“, во кој го опишува растењето на шеснаесетгодишен панкер. Истата година го објавил продолжението на романот со наслов „Ѓаволот ми е пријател“ и двете за издавачката куќа Народна книга.

Се прославил со романот „Канџи“ (2004),Самиздат Б92, во кој се опишуваат граѓанските протести од 1996-1997 година.

Романот „Сите Црвенкапки се исти“ е објавен во 2006 година. Овој роман е прогласен за најдобра книга објавена во 2006 година и ја добил Виталната награда за најдобра книга. Романите „Канџи“ и „Сите црвенокапи се исти“ се продадени во повеќе од 20.000 примероци.

Во 2009 година ја објави „Сакам нешто убаво да ми се случи сега“.

Во 2012 година ја прекинал соработката со издавачката куќа Самиздат Б92 и се преселил во издавачката куќа Ренде. Ја напуштил позицијата уредник во Плејбој и стана слободен уметник. Својата следна книга „Уредник, ја објавила во 2014 година, Лагуна, а збирката раскази „Приказни со дијагноза“ е објавена во март 2015 година.[2][3]

Кариера[уреди | уреди извор]

Својата прва приказна ја објавил во 2000 година, во списанието Навистина. Од мај 2000 година до јуни 2001 година, објавува приказна во списанијата Дуга и БГ Блуз. Во истата едиција биле објавени уште 20 негови раскази. Пишувал колумни за списанијата Дуга, Практика, Балкан, Марка и Плејбој. Бил извршен уредник и заменик уредник на српското издание на Плејбој и главен уредник на магазинот Максим. Моментално е слободен уметник.

Неговиот роман „Канџи“ од октомври 2004 година до мај 2005 година, доживеал пет изданија. Ја добил наградата „Златен бестселер“ како една од најбараните книги во српските книжарници и е најпродавана книга од домашен автор.[4] За истиот роман во март 2006 година ја доби наградата „Пенкалото на Коциќ“.

Со , Во 2010 година, се појавува како главен лик во долгометражниот документарен филм „Долго патување низ историјата, историјата и историјата“, заедно со Миљенко Јерговиќ. Истата година неговиот прв роман „Танцот на малите демони“ бил адаптиран во театарска претстава, која била одиграна со голем успех во Дадово, Белград.

Од 2015 до 2016 година има своја емисија „390 степени“ на Алтернативната телевизија (АТВ) од Бања Лука. Од неофицијални информации Видојковиќ изјавил дека АТВ е затворена,бидејќи трпела притисок од властите од Србија. Емисијата ги прелистувала дневните весници во стилот на „Видојковиќ“ со разни гости, со коментари за актуелните настани и ситуации.[5] Таа емисија ја наследи емисијата „400 степени“ на Наша ТВ во текот на 2019 година, а заврши кога телевизијата беше продадена и сите емисии на неа беа откажани.[6][7]

Од 2017 година до 2020 година, заедно со новинарот Ненад Кулачин е водител на емисијата „Добро лошо зло“ на РТВ Шабац која се емитувала на Нова С. Пишува и колумни на бањалучкиот портал Бука, кои најчесто се објавувале во четврток.[8]

Тој компонира, пее и свири бас гитара. Бил пејач на панк бендот On the Run и пејач и басист на метал бендот Strap On. Моментално е гитарист и придружен вокал во Red Wind.

Неговите романи се преведени на англиски, германски, бугарски, македонски, полски, унгарски, чешки и словенечки.

Романот „Благодарам многу“ е објавен на 23 септември 2017 година. за Лагуна. За нешто повеќе од еден месец, тој дојде на врвот на топ листите, каде што останал дванаесет недели по ред. Романот досега имаше седум изданија. Во исто време, бил објавен во Хрватска, за Јесенски и Турк, каде што три месеци по ред бил меѓу првите пет на топ листите. Во текот на 2018 година, книгата била преведена на македонски јазик во издание на „Просветен глас“ и на словенечки во издание на ВБЗ Љубљана.

Романот „Ѓубре“ е објавен во 2020 година и го освоил третото место на продажната листа на Лагуна за таа година.[9]

Награди[уреди | уреди извор]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Diplomirani studenti Pravni fakultet Beograd“. www.ius.bg.ac.rs. Посетено на 2021-05-20.
  2. Уредник несташног момка српске књижевности Марка Видојковића
  3. Новости и Лагуна вам поклањају: "Приче с дијагнозом" Марка Видојковића; Добитници су:, Новости, 17. март 2015.
  4. Биографије учесника пројекта „На трећем тргу“ Архивирано на 20 август 2007 г., Посетено на 12. 4. 2013.
  5. Званични канал АТВ телевизије и плејлиста са емисијама
  6. [1]
  7. Емисије на ТВ Наша
  8. „Списак Видојковићевих колумни на порталу "бука". Архивирано од изворникот на 2020-12-02. Посетено на 2022-02-22.
  9. „Top-lista za 2020. | Laguna“. www.laguna.rs (српски). Посетено на 2021-04-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]