Маркос Алонсо Мендоса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпанија Маркос Алонсо
Лични податоци
Полно име Маркос Алонсо Мендоса[1]
Роден на 28 декември 1990(1990-12-28)(33 г.)
Роден во Мадрид, Шпанија
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Челси Челси
Број 3
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2010 Реал Мадрид Кастиља РМ Кастиља 39 (3)
2010 Реал Мадрид Реал Мадрид 1 (0)
2010–2013 Болтон Болтон 35 (5)
2013-2014 Фјорентина Фјорентина 4 (0)
2014Сандерленд Сандерленд 16 (0)
2014-2016 Фјорентина Фјорентина 54 (4)
2016- Челси Челси 53 (12)
Репрезентација
2009 Шпанија Шпанија 19 3 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Маркос Алонсо Мендоса (роден на 28 декември, 1990, во Мадрид) — шпански фудбалер, играч од одбраната на Челси.

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Лев бек со одлична телесна градба и физички предизпозиции.[2] Тој може да игра како лев бек во одбрана со четири играчи или како лево бек/крило во среден ред со пет играчи.[3] На почеток на 2014 година бил поствен да игра како централен одбранбен играч во формација со три одбранбени играчи.[4]

Животопис[уреди | уреди извор]

Тој е син на поранешниот фудбалер Маркос Алонсо Пења и внук на Маркитос.[5][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Premier League clubs submit squad lists“ (PDF). Premier League. 4 February 2014. стр. 32. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-03-16. Посетено на 9 February 2014.
  2. La SCHEDA di Marcos Alonso Архивирано на 9 јуни 2013 г. violanews.com
  3. Marcos Alonso: "Sono qui per giocare e restituire la Champions ai viola" fiorentina.it
  4. Marcos Alonso: "Partita speciale per me. Rimarrò in viola, il mio ruolo..." fiorentina.it
  5. MARCOS ALONSO, Buon sangue non mente firenzeviola.it
  6. Marcos Alonso e la Champions rubata dal nonno: "Firenze te la restituirò" fiorentina.it