Прејди на содржината

Маркизат Финале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маркизат Финале
Marchesato di Finale
967–1797
Flag of Финале
Flag
Coat of arms of Финале
Coat of arms
Маркизат Финале во Лигурија
Маркизат Финале во Лигурија
Главен градФинале Лигуре
Говорени јазициИталијански
УредувањеКнежевство
Историја 
• Основана
967
• Стекнатo од Шпанија
1602
• Отстапено на Република Џенова
1713
• Престанала да постои
1797
Наследници
Република Лигурија

Маркизат Финале (италијански: Marchesato di Finale) — поранешна италијанска држава во денешниот регион Лигурија, дел од поранешната средновековна држава Алерамици. Со него управувал околу шест века огранокот на семејството Алерамичи, познат како Маркизи дел Васто, а подоцна и Дел Карето, кога Савона станала слободна комуна. Во 1598 година, Маркизатот бил продаден од неговиот последен маркиз, Сфорца Андреа на Филип II од Шпанија, а во 1713 година конечно бил отстапен на Република Џенова, каде што останал таков до 1797 година, кога бил нападнат од Наполеон, прекинувајќи го своето постоење.