Маркерсбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маркерсбах
Место во Рашау-Маркерсбах
Маркерсбах is located in Германија
Маркерсбах
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Град Рашау-Маркерсбах
Основни податоци
Површина 18,32 км2
Надм. височина 394 м
Население 1.894  (31 декември 2006)
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ASZ
Пошт. бр. 08352
Повик. бр. 03774
Портал www.markersbach.de
Координати 50°31′56″N 12°52′17″E / 50.53222° СГШ; 12.87139° ИГД / 50.53222; 12.87139Координати: 50°31′56″N 12°52′17″E / 50.53222° СГШ; 12.87139° ИГД / 50.53222; 12.87139

Маркерсбах (германски: Markersbach) — село и поранешна општина на реката Гросе Митвајда во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2008 година заедно со Рашау ја создал општината Рашау-Маркерсбах.