Марквербен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марквербен
Дел во Вајсенфелс
Марквербен is located in Германија
Марквербен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Вајсенфелс
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 95 м
Население 698  (31 декември 2006)
 - Густина 175 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06667
Повик. бр. 03443
Координати 51°13′N 11°56′E / 51.217°СГШ 11.933°ИГД / 51.217; 11.933Координати: 51°13′N 11°56′E / 51.217°СГШ 11.933°ИГД / 51.217; 11.933

Марквербен (германски: Markwerben) е село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Вајсенфелс.