Мари Хермансон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мари Хермансон (родена 1956 година) е шведска писателка и новинарка. Многу нејзини романи наликуваат на бајки и митови, карактеризирани со нејзиниот сензуален реалистички стил. Светилиштето на ѓаволот, нејзиниот прв роман што е преведен на англиски јазик, е објавен во 2013 година.

Мари Хермансонза време на Саем на книга во Гетеборг во 2007 година

Наводи[уреди | уреди извор]