Прејди на содржината

Мари Коуан

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мари Џенет Џонсон Коуан (20 јули 1938 година - 22 февруари 2008 година) — американска медицинска сестра и академик која спроведувала кардиоваскуларни истражувања. Член на факултетот на Универзитетот Сиетл и Универзитетот во Вашингтон, Кауан била ангажирана како декан на медицинската нега во УЦЛА во 1997 година. Таа била жива легенда на Американската медицинска академија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Мери е родена во Албукерки, Ново Мексико, во 1938 година. Таа отишла во Минхен преку програма за размена со Универзитетот во Мериленд, каде се сретнала со студентот по име Самуел Коуан. Во 1961 година, на денот откако Мери ја завршила дипломата за медицинска сестра во болницата за помош во Мери во Сан Франциско, таа и Самуел се венчале. По завршувањето на диплома за медицинска сестра и магистер по физиологија и биофизика, Мери се стекнала со д-р. на Универзитетот во Вашингтон во интердисциплинарна програма комбинирајќи патологија, биофизика и физиологија.[1]

Мери ја започнала својата академска кариера како професор на универзитетот Сиетл.[2] Подоцна, таа спровела истражување на основни науки и медицински сестри како професор на Универзитетот во Вашингтон. Таму, таа одржала заеднички состаноци во медицинската сестра и во одделите за медицина и кардиологија на медицинското училиште. Континуирано била финансирана од Националниот институт за здравство (НИХ) по 1977 година.[3]

Во 1997 година, Мери била ангажирана како декан на медицинското училиште во УЦЛА. Таа воспоставила основни научни акценти во медицинско д-р. програма, и во 2006 година таа ја воспоставила програмата за додипломски медицински сестри во училиштето, која била изгубена пред нејзиното пристигнување на универзитетот поради недостаток на финансирање.[4] Мери служела на првата група за рецензии на NIH основана за медицински сестри.[2]

Во 2007 година, Мери била назначена за жива легенда на Американската медицинска академија.[5] Таа починала во 2008 година откако десет години страдала од рак на дебелото црево.[6] Таа била во брак со Самуел Коуан од 1961 година.[7] Советот на Американското здружение за срце за кардиоваскуларна и медицинска нега за мозочен удар ја доделува наградата Мари Коуан, ветувачки млад истражувач, за да им оддаде почит на истражувачите во раната кариера во оваа област.[8]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „Obituary: Marie Cowan, 69, dean of UCLA School of Nursing“. www.uclahealth.org. February 29, 2008. Посетено на May 18, 2020.
  2. 2,0 2,1 „Obituaries in the news“. USA Today. February 29, 2008. Посетено на June 30, 2016.
  3. „Outstanding Leaders: Our Deans“. www.nursing.ucla.edu. Архивирано од изворникот на 2017-10-28. Посетено на June 30, 2016.
  4. Stewart, Jocelyn Y. (March 3, 2008). „UCLA dean revitalized the School of Nursing“. Los Angeles Times. Посетено на June 30, 2016.
  5. „Academy Living Legends“. American Academy of Nursing. Посетено на June 30, 2016.
  6. Gaudette, Karen (March 2, 2008). „Nursing-school dean Marie Cowan, 69, was "living legend". Seattle Times. Архивирано од изворникот на 2017-02-02. Посетено на June 30, 2016.
  7. „Marie Cowan“. senate.universityofcalifornia.edu. Архивирано од изворникот на August 8, 2016. Посетено на June 30, 2016.
  8. „Marie Cowan Promising Young Investigator Award“. American Heart Association. Архивирано од изворникот на 2016-08-16. Посетено на June 22, 2016.