Мари Кивиниеми

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мари Кивиниеми
Кивиниеми во 2010
41ви Премиер на Финска
На должноста
22 Јуни 2010 – 22 Јуни 2011
Претседател Тарја Халонен
Заменик Јурки Катаинен
Претходник Мати Ванханен
Наследник Јурки Катаинен
Министер за јавна адмимнистрација и локална власт
На должноста
19 Април 2007 – 22 Јуни 2010
Премиер Мати Ванханен
Претходник Воспоставена позиција
Наследник Тапани Толи
Министер за надворешна трговија и меѓународен развој
Предлошка:Мала
На должноста
3 Септември 2005 – 2 Март 2006
Премиер Мати Ванханен
Претходник Паула Лехтомаки
Наследник Паула Лехтомаки
Лидер на централна партија
На должноста
12 Јуни 2010 – 9 Јуни 2012
Претходник Мати Ванханен
Наследник Јуха Сипила
Член на парламентот на Финска
На должноста
24 Март 1995 – 22 Септември 2014
Изборна единица Хелсинки
Лични податоци
Роден(а) Мари Јохана Кивиниеми
27 септември 1968(1968-09-27)(55 г.)
Сеинајоки, Финска
Партија Централна
Сопружник Јуха Лоухивуори (в. 1996)
Деца 2
Установа Универзитетот во Хелсинки

Мари Јохана Кивиниеми (родена на 27 септември 1968 година) е финска политичарка, која била втора жена премиер на Финска од 2010 до 2011 година.[1]

Од 25 август 2014 година, таа е заменик генерален секретар на ОЕЦД.[2][3]

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Кивиниеми е родена во Сеијоки, Финска. Таа пораснала во рурална јужна Остроботна, ќерка на фармер за кокошки и отишла на училиште во Јаласјарви. Како тинејџерка во средно училиште, поминала една година како студент на размена во Германија. Таа се запишала на Универзитетот во Хелсинки во 1988 година за да студира економија.

Кивиниеми е политичар по занимање, а првпат се кандидирала како кандидат за пратеник во 1991 година, собирајќи помалку од 5.000 гласови, додека била генерален секретар на Централната партија на студентскиот сојуз.[4] Годината по завршувањето на работата за магистерски студии по општествени науки, таа повторно се кандидирала на општите избори во 1995 година, овојпат освојувајќи место од областа Јужна Остроботна со 9.350 гласови.

Кивиниеми е член на градскиот совет на Хелсинки, покрај нејзината работа во националната политика. Таа е во градскиот совет од 2005 година. 

Лидер на Централната партија[уреди | уреди извор]

Мари Кивиниеми (лево) со тогашниот претседател на Русија Дмитриј Медведев и тогашниот претседател на Финска Тарја Халонен (десно)

Во 2003 година, Кивиниеми била избрана на лидерска позиција во Централната партија, служејќи како потпретседател (еден од тројцата) до јуни 2008 година, кога била изгласана на партиската конвенција тоа лето. Таа станала специјален советник на премиерот Мати Ванханен во 2004 година, и двапати била назначена од него да служи како министер во Кабинетот: прво во септември 2005 година на привремена основа, кога актуелната претседателка отишла на породилно отсуство на шест месеци; а потоа со полно работно време во април 2007 г.

На 22 јануари 2010 година, еден месец откако премиерот Ванханен објавил дека ќе се повлече од функцијата лидер (претседавач) на Централната партија на нејзината конвенција во јуни 2010 година, Кивиниеми ја објавила својата кандидатура за слободното место. Нејзината кампања била официјално лансирана во април.[5]

Делегатите на Конвенцијата на Централната партија се состанале во Лахти за да изберат нов лидер на 12 јуни 2010 година.[6] Кивиниеми победила во вториот круг, победувајќи го Маури Пекаринен со гласови од 1.357 против 1.035.[7] Премиерот Ванханен се состанала со претседателката Тарја Халонен во петокот на 18 јуни и побарала од неа дозвола да поднесе оставка како премиер. Новата функција на Кивиниеми била одобрена од Парламентот на 22 јуни 2010 година, со 115 гласови за, 56 против и 29 пратеници воздржани или отсутни.[8] Нејзиниот избор ја направила втора жена премиер на Финска, по Анели Јатеенмаки во 2003 година.

Општи избори 2011 година[уреди | уреди извор]

Општите избори во 2011 година го забележале подемот на партијата Вистински Финци, која добила 35 места на сметка на сите, освен една од другите парламентарни партии. Централната партија на Кивиниеми била најтешко погодена, која загубила 16 од 51 место што претходно ги имала и од најголема партија паднала на четврта по големина. Кивиниеми првично изјавила дека нејзината партија нема да бара да биде дел од идната влада, но подоцна ја прифатила поканата на Јирки Катаинен да се приклучи на коалициските преговори.[9] Тие преговори, сепак, пропаднале, и откако шест други партии објавиле дека се договориле, таа поднела оставката на претседателот и официјално била наследена од Катаинен како премиер на 22 јуни 2011 година.[10] Централната партија отишла во опозиција, а Кивиниеми продолжила како нејзин претседател.

Оставка како претседател

Откако новите анкети покажале дека Централната партија не остварила никакви придобивки во однос на владејачките партии, таа одлучила да се повлече од претседателската функција и не се кандидирала на изборите за претседател во летото 2012 година. Таа била наследена од Јуха Сипила како претседател на партијата.

Кивиниеми била цитирана како изјавува за медиумите „Според мене, Централната партија направи многу добра работа во опозиција, и во стил и во суштина. . . Очекував дека тоа ќе биде видливо со зголемување на поддршката на анкетите. Но, ако тоа не се случи, би требало да можам да извлечам заклучоци“.

Поранешниот премиер бил жестоко критикуван од партискиот тешкаш Пааво Вајринен. Кивиниеми рекла дека верува дека партијата е силна, но може да успее само кога раководството ќе ужива апсолутна поддршка. Пораката од теренот е дека некој треба да ја преземе одговорноста за поразот“, изјавила Кивиниеми. „Партиската работа бара многу од другите, но најмногу од мене. Иако и јас сум на мислење дека поразот е резултат на многу фактори, во реалноста конечната одговорност е на партиското столче“. Вести на YLE.

Заменик генерален секретар на ОЕЦД[уреди | уреди извор]

Кивиниеми ги презела своите должности како заменик генерален секретар на ОЕЦД на 25 август 2014 година.[11] Нејзината улога се состоела во споделување на своето искуство за да помогне во зголемувањето на влијанието и релевантноста на работата на ОЕЦД и да придонесе за предизвиците на јавната политика за промовирање на инклузивен раст, работни места, еднаквост и доверба.

Таа била одговорна за стратешкиот надзор на работата на ОЕЦД за ефикасно и ефективно управување; Територијален развој; Трговија и земјоделство, како и статистика. Таа била одговорна и за унапредување на Иницијативата за подобар живот.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Кивиниеми се омажила за Јуха Микаел Лухивуори, стопанственик, во 1996 година. Тие имаат две деца, Хана и Анти. Покрај мајчиниот фински, таа зборува шведски, германски и англиски јазик .

Таа наведува дека нејзините хобија се слушање класична музика (свири на пијано и флејта), трчање, скијање и ролери во линија. Семејството има викендица на езерото Ванајавеси .

Кабинети[уреди | уреди извор]

 • Кабинетот на Кивиниеми

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Skard, Torild (2014) "Finland's three national leaders" in Women of power - half a century of female presidents and prime ministers worldwide, Bristol: Policy Press ISBN 978-1-44731-578-0, pp. 407-14
 2. „Mari Kiviniemi OECD:n apulaispääsihteeriksi - eduskuntaan tilalle Terhi Peltokorpi“. YLE. 26 February 2010. Посетено на 5 June 2010.
 3. [Mari Kiviniemi, Deputy Secretary-General, OECD http://www.oecd.org/about/whodoeswhat/mari-kiviniemi.htm] Архивирано на {{{2}}}.
 4. „Mari Kiviniemi / Finnish Centre Party“. eduskunta.fi. Архивирано од изворникот на 6 March 2010. Посетено на 23 June 2010.
 5. „Mauri Pekkarinen Enters Race for Centre Party Leadership“. Helsingin Sanomat. 26 February 2010. Посетено на 5 June 2010.
 6. „Poll: Kiviniemi Most Popular Candidate for Centre Party Leadership“. Helsingin Sanomat. 2 June 2010. Посетено на 5 June 2010.
 7. „Marie Kiviniemi Wins Center Chair, Taking Over as PM“. YLE. 12 June 2010. Архивирано од изворникот на 6 June 2011. Посетено на 13 June 2010.
 8. Huuhtanen, Matti (22 June 2010). „Finnish lawmakers elect new prime minister“. Associated Press. Посетено на 22 June 2010.
 9. „Centre to join government negotiations“. YLE. 6 June 2011. Посетено на 8 September 2011.
 10. Staalesen, Atle (29 June 2011). „Finnish government hands in resignation“. Barents Observer. Архивирано од изворникот на 24 March 2012. Посетено на 8 September 2011.
 11. „Who does what - OECD“. www.oecd.org. Архивирано од изворникот на 2014-12-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политички функции
Претходник
Паула Лехтомаки
Министер за надворешна трговија и меѓународен развој
Предлошка:Мала

2005–2006
Наследник
Паула Лехтомаки
Нова титула Министер за јавна администрација и локална власт
2007–2010
Наследник
Тапани Толи
Претходник
Мати Ванханен
Премиер на Финска
2010–2011
Наследник
Јурки Катаинен