Мариј Ел

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мари Ел)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Республика Марий Эл
Република Мариј Ел
Знаме на Мариј Ел
Грб на Мариј Ел
Знаме Грб
Положба во Русија
Држава: Русија
Федерален округ: Поволшки
Површина: 23.200 km²
Население: 711.540 (2006.)
Главен град: Јошкар Ола
Густина на население: 30 жит./km²
MariEl03.png
Главниот град Јошкар Ола
Марискиот национален театар
Текот на реката Мала Коксага

Мариј Ел (рус. Респу́блика Мари́й Эл) е автономна република во составот на Руската федерација. Се наоѓа на истокот од европскиот дел на Русија.

Народод по кое е добиено името на републиката е Мари, еден од угрофинските народи. Според пописот од 2002. Мари биле 42,88% од вкупното население, Руси биле 47,46%, а Татари 5,96%. Службен јазик е рускииот и двата јазика на народот Мари. Главен град е Јошкар Ола, додека претседател на републиката е Леонид Маркелов.


Географија[уреди | уреди извор]

Републиката се наоѓа на источниот дел на Европско плато, поктај реката Волга. Мочурестата Мари депресија е лоцирана на западната страна од републиката. 57% од територијата на Мари Ел е покриена со шуми.

Временска зона[уреди | уреди извор]

Map of Russia - Moscow time zone.svg

Мари ел е лоцирана во Московската временска зона (MSK/MSD). UTC разлика од UTC+3 (MSK)/UTC+4 (MSD).

Реки[уреди | уреди извор]

Течат околу 476 реки во Мари Ел. Најповеќето се мали: 10-50 m широки и .5-1.4 m длабоки. Тие вообичаено од средината на ноември до средината на април се замрзнати. најпознати реки се:

Езера[уреди | уреди извор]

Постојат преку 200 езера во Мари Ел, но повеќето од нив заведени се како мочуришта (1 km² до 1-3 m). Мочуриштата покриваат голем предел на површина (10-70 km², дури до 100 km²), и во февруари се замрзнати. Просечна длабочина им е.

Најголеми езера се:


Природни богатства[уреди | уреди извор]

Не постојат некои поёзначајни природни пронаоѓалишта на минералиу во републиката. постојат наоѓалишѕа на тресет, минерални извори, и варовник.

Клима[уреди | уреди извор]

Климата е претежно континентална. Зимите се ладни и врнежливи, а додека летата се топли, но со доста врнежи.

 • Просечна јануарска температура: −13 °C
 • Просечна јулска температура: +19 °C
 • Врнежи: 450–500 mm

Демографија и население[уреди | уреди извор]

 • Популација: 727,979 (2002)
  • Урбана: 459,687 (63.1%)
  • Рурална: 268,292 (36.9%)
  • Mажи: 338,485 (46.5%)
  • Жени: 389,494 (53.5%)
 • Жени на 1000 мажи: 1,151
 • Просечна старост: 36.7 г
  • Урбана: 36.7 г
  • Рурална: 36.7 г
  • Mажи: 34.0 г
  • Жени: 39.0 г
 • Број на домаќинства: 263,382 (со 717,938 жит.)
  • Урбана: 173,246 (со 455,006 жит)
  • Рурална: 90,136 (со 262,932 жит)
 • Наталитет (2005)
  • Раѓања: 7,475 (10.5)
  • Умирања: 12,256 (17.2)
 • Eтнички групи
попис 1926 попис 1939 попис 1959 попис 1970 попис 1979 попис 1989 попис 2002
Мари 247,979 (51.4%) 273,332 (47.2%) 279,450 (43.1%) 299,179 (43.7%) 306,627 (43.5%) 324,349 (43.3%) 312,178 (42.9%)
Руси 210,016 (43.6%) 266,951 (46.1%) 309,514 (47.8%) 320,825 (46.9%) 334,561 (47.5%) 355,973 (47.5%) 345,513 (47.5%)
Татари 20,219 (4.2%) 27,149 (4.7%) 38,821 (6.0%) 40,279 (5.9%) 40,917 (5.8%) 43,850 (5.9%) 43,377 (6.0%)
Чуваши 2,184 (0.5%) 5,504 (0.9%) 9,065 (1.4%) 9,032 (1.3%) 8,087 (1.1%) 8,993 (1.2%) 7,418 (1.0%)
Други 1,703 (0.4%) 6,674 (1.2%) 10,830 (1.7%) 15,433 (2.3%) 14,015 (2.0%) 16,167 (2.2%) 19,943 (2.7%)