Марија (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
María, Spain
Координати: 37°42′ СГШ 2°09′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 225 км2
Надм. вис. 1.194 м
Население (2005)
 • Вкупно 1.565
 • Густина 7,0/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Марија е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Марија (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

1,685

1,654 1,643 1,634 1,595 1,575 1,565

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]