Марија Симон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марија Симон
Марија Симон, 2010
Роден(а)1976
Лајпциг, Источна Германија

Марија Симон (родена 1976) — германска глумица.

Семејство и биографски податоци[уреди | уреди извор]

Симон е сестра на глумицата Сузана Симон. Таа е родена и израсната во поранешна Источна Германија, но се преселила во Њујорк во 1990 година за да живее со нејзиниот татко, компјутерски експерт во ООН, и сестра ѝ Далена Симон. Таа, исто така, има сестра по име Алиса.

Симон има четири деца. Првото од поранешната врска со глумецот Девид Штрајсоу и три со нејзиниот сопруг, глумецот Бернд Микаел Ладе.

Образование[уреди | уреди извор]

По завршувањето на училиштето, таа се вратила во ново-обединетата Германија за да студира глума на Академијата за сценски уметности Ернст Буш во Берлин, од која ја добила нејзината диплома во 1999 година.

Улоги и награди[уреди | уреди извор]

Таа ја добила наградата за Најдобра глумица за нејзината улога во филмот Zornige Küsse на 22-иот Меѓународен Московски филмски фестивал во 2000 година.[1] Симон била номинирана за Најдобра глумица во споредна улога на Германските филмски награди во 2003 година,[2] и била прогласена за Европска ѕвезда во подем (т.е. најдобра нова глумица) на Берлиналето во 2004 година.[3] Истата година, таа ја играла Поли во Dreigroschenoper на Бертолт Брехт во театарот Максим Горки во Берлин. Нејзиниот ТВ-филм Kleine Schwester бил номиниран за Наградите Адолф Грим во 2005 година.[4]

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • Лутер (2003) како Хана
 • Лихтер (2003) како Соња (англиски наслов: Далечни светла) Режија: Ханс-Кристијан Шмид
 • Збогум, Ленин! (2003) како Ариана Кернер (англиски наслов: Збогум, Ленин!)
 • Солзите на мојата ќерка (2002) како Стефани (именуван во САД како: Наспроти сите докази, германски наслов: Meine Tochter ist keine Mörderin)
 • Erste Ehe (2002) како Дорит (именуван во САД како: Портрет на брачна двојка )
 • Mein langsames Leben (2001) како Јохана (англиски наслов: Летото кое одминува)
 • Zornige Küsse (1999) како Леа (именуван во Хонгконг како: Лути бакнежи)

Телевизија[уреди | уреди извор]

 • Nicht alle waren Mörder (2006) (ТВ) (претпродукција) како Лона
 • Tatort - Minenspiel (2005) (ТВ) како Хана Симс
 • Tatort - Feuertaufe (2005) (ТВ) како Сабине Гербер
 • Die Pathologin (2005) (ТВ) како Лео
 • Карола Штерн - Doppelleben (2004) (ТВ)
 • Kleine Schwester (2004) (ТВ) како Катрин Рубаков
 • „Spur & Partner“ (2003) ТВ серија како Г-ѓа Штолц / Домашната помошничка / Ева Херман
 • K3 - Kripo Hamburg - Auf dünnem Eis (2003) (ТВ) како Катрин Лојтгеб
 • Fast perfekt verlobt (2003) (ТВ) .... Ника Крешнински
 • Spurlos - Ein Baby verschwindet (2003) (ТВ) .... Андреја Бар
 • Tatort - Reise ins Nichts (2002) (ТВ) .... Сабине Халмејер
 • Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolize“ - Die Clique - ТВ-епизода (2002) како Лаура Фридрих
 • Tatort - Verrat (2002) (ТВ) како Лиза Матерн (именуван во САД како: Место на злосторството: Предавство)
 • Jonathans Liebe (2001) (ТВ) како Нина Бухвалд
 • Verbotene Küsse (2001) (ТВ) како Андреја
 • „Balko“ - Der Schweinemann (2001) ТВ епизода како Маришка
 • „HeliCops - Einsatz über Berlin“ - Fehlgeleitet (2001) како Биен Вирчов
 • Mord im Swingerclub (2000) (ТВ) како Сузана Бах
 • Џени Берлин - Tod am Meer (2000) (ТВ) како Тања Шулц

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „22nd Moscow International Film Festival (2000)“. MIFF. Архивирано од изворникот на 2013-03-28. Посетено на 2013-03-29.
 2. Blaney, Martin (January 2004). „Actress' Portrait - Shooting Star - A portrait of Maria Simon“ (PDF). Kino - 1/2004. Export-Union des Deutschen Films. Архивирано од изворникот (pdf) на 2019-08-01. Посетено на 31 January 2011.
 3. „interfilm.de“. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2019-05-06.
 4. presseportal.de

Надворешни врски[уреди | уреди извор]