Марија Према

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сестра Марија Према Пјерик
генерална сестра
Роден(а) 13 мај 1953, Рекен, Германија
Слава

Сестра Марија Према Пјерик (р. 13 мај 1953) — генерална сестра на Мисионерките на милосрдие од Калкута од Индија основани од Света Тереза од Калкута.

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена е како Метчилд Пјерик, во фармерска заедница во Рекен, Германија. Во 1980, откога ја прочитала биографијата на основачката, „Нешто убаво за Бог“ напишана од Малком Магериџ, таа ја посетила Мајка Тереза во Берлин. Таа се почуствувала повикана за да се придружи на делото на Мајка Тереза и се преселила во Индија за да се придружи на Мисионерките[1].

Со тек на времето Пјерик станала регионална сестра на „Институтот за сестри во Европа“. Таа се вратила во Индија за да ја надгледува "tertianship" програмата на институтот, која преставува последната фаза на обука пред финалната религиска професија. Таа ја наследила сестрата Нирмала Џиши како генерална сестра на 24 март 2009, водејќи институт кој имал повеќе од 5000 членови во тоа време[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

Духовни титули
Претходник
Сестра Нирмала Џоши
Генерална сестра на
мисионерките на милосрдието

1997–2009
Наследник
моментална