Марија Лазаревиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марија Лазаревиќ
Родена 1935
Скопје, Кралство Југославија
Националност Македонка
Занимање универзитетска професорка


Марија Лазаревиќ ( 1935 во Скопје) — македонска универзитетска професорка на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Дипломирала на Природно-математичкиот факултет во Скопје (1959), а докторирала на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје (1974), каде што работела од 1960 година (доцент од 1972 г., а редовен професор од 1982 г.) сè додека не се пензионирала во 1999 година. Автор е на научни трудови и на научноистражувачки проекти.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Лазаревски“. Македонска енциклопедија , книга I (А-Љ): стр. 783. (2009). Скопје: МАНУ.