Марија Кукубајска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Марија Кукубајскамакедонски поет, драмски автор и преведувач.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Кукубајска е родена во Штип на 27 април 1950 година. Завршила Филолошки факултет во Скопје. Работела во повеќе институции во земјата и во странство. Член на ДПМ од 1957 година. Автор е на книгите: Временија и неоткрит (поезија, 1973), Јаглен и дијамант(поезија, 1975), Соломон и Балкина (монодрама, 1983). Добитник на наградите: „Млада Струга“, Ноемвриска награда на град Штип.


  1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 134.