Марија Камишова - Нонча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марија Камишова - Нонча
Нонча Камишова.jpg
Роден 20 јануари 1924
Велес, Кралство Југославија
Починал 6 јануари 1943
Речани, Велешко, Македонија
Националност Македонка
Занимање партизанка
деец

Марија Камишова - Нонча (20 јануари 1924 година во Велес - 6 јануари 1943 во Речани, Велешко) — македонска работничка, организатор на работничкото и младинското движење, борец на Велешкиот НОПО „Димитар Влахов“ од 1942 година.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Марија Камишова - Нонча била член на СКОЈ (од 1939) и на МК на КП за Велес (од 1942). По многубројните борби со бугарската војска и полиција во Велешко од септември до декември 1942 г., заедно со група партизани била откриена и ликвидирана во една колиба во близината на Велес.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Камишова - Нонча“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 666. Text "series " ignored (help)