Марија Жежељ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марија Жежељ
Роден 20 ноември 1999 (1999-11-20) (23 г.)
Нови Сад  Сојузна Република Југославија
Националност  Србија Србинка
Занимање пејачка
писателка
манекенка

Марија Жежељ (Нови Сад, 20 ноември 1999) е српска пејачка, писателка, манекенка која на пошироката јавност и станала позната снимајќи видео-клипови за популарното мрежно место Јутјуб.

Животопис[уреди | уреди извор]

Марија Жежељ е родена на 20 ноември 1999 година во Нови Сад во тогашна Сојузна Република Југославија.[1] Во својот роден град учи во Гимназијата Јован Јовановиќ Змај. Тренира одбојка долго време, а пред тоа се занимавал со џез балет.[2]

Првпат во јавност се појавила на крајот на 2014 године, кога направила свој Јутјуб канал.[3] По само неколку месеци, Марија станала многу популарна меѓу својте врсници. Нејзиниот Јутјуб канал од отворањето до денес стекнал повеќе од 365 илјади следачи.[4]

Дискографија[уреди | уреди извор]

  • -{Dance Like Nobody's Watching}- (2017)
  • -{Louder Than A Drum}- (2017)

Романи[уреди | уреди извор]

  • Мојот сладок живот (Мој слатки живот) (2016)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Биографија Марије Жежељ“. Вулкан издаваштво. Архивирано од изворникот на 2018-05-02. Посетено на 2 мај 2018. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  2. „Биографија Марије Жежељ“. Sveopoznatima.com. Посетено на 2 мај 2018.
  3. „О каналу — Marija Žeželj“. YouTube. Посетено на 2 мај 2018.
  4. „Канал — Marija Žeželj“. YouTube. Посетено на 2 мај 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]