Марија Блом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марија Блом
Блом во 2012 година.
Роден(а)28 февруари 1971(1971-02-28)(53 г.)
Таби, Шведска
ЗанимањеФилмски режисер, Драматург, Сценарист

Марија Маргарета Блом, (родена на 28 февруари 1971 година) е шведска филмска режисерка, драматург и сценаристка. Таа е можеби најпозната по филмот „Masjävlar“ (Далекарлијанци) од 2004 година.[1] Блом има напишано и режирано повеќе од десет театарски претстави, од кои „Ревен“, „Красти од рани“ и „Д-р Кокосовата љубовна лабораторија“ на Стадстеатарот во Стокхолм и „Под грмушките со малини“ во Драматен.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Maria Blom: "Jag tar temperaturen på nuet". Expressen. Посетено на 10 March 2015.
  2. Biography - Maria Blom Архивирано на 2 април 2015 г. Retrieved 10 March 2015