Марија Бакалова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марија Бакалова
Мария Бакалова
Бакалова во 2021 година
Роден(а)Марија Валчева Бакалова
4 јуни 1996.(1996-06-04)(27 г.)
Burgas, Bulgaria
Алма матерНационална академија за театарска и филмска уметност (БА)
ЗанимањеАктерка
Активен период2017–present
НаградиЦелосен список

Марија Валчева Бакалова [б 1] ( /b ə ˈ k ɑː l ɒ v ə / bə-KAH -lo-və ;[1] родена на 4 јуни 1996 година) е бугарска актерка. Добитничка е на различни признанија, вклучително и награда од изборот на критичарите, покрај номинациите за Оскар, филмска награда на Британската академија, награда Златен глобус и награда на Здружението на актерите на екранот .

Родена и израсната во Бургас, Бакалова ја започнала својата кариера во бугарската кинематографија со глумење во филмски продукции додека ја посетуваше Националната академија за театарска и филмска уметност во Софија . Таа претежно толкувала драматични улоги во филмови како Престап (2017), Таткото (2019), Последен повик (2020) и Жените плачат (2021). Бакалова стана познат откако глумеше како Тутар Сагдиев во макетанскиот филм Борат последователен филм од 2020 година. Нејзината изведба во филмот и донесе номинација за Оскар, прва за бугарска актерка. Последователно, таа имала главни улоги во комедијата The Bubble (2022), slasher филмот Bodies Bodies Bodies (2022) и драмата за полнолетство Fairyland (2023).

Животот и кариерата[уреди | уреди извор]

1996–2020: Ран живот и почетоци во кариерата[уреди | уреди извор]

Марија Валчева Бакалова [2] е родена на 4 јуни 1996 година во Бургас во семејството на Румјана Бакалова и Валчо Бакалов.[3][4] Таа почнала да оди на часови по пеење и да свири на флејта околу шестата година. Бакалова се запишала на часови по глума на 12-годишна возраст, отсек драмски театар и флејта во Националното училиште за музика и сценски уметности во Бургас, каде што била стрејт студент; таа се присетила: „Бев супердисциплинирано дете. Читав премногу книги. Бев опседнат со Достоевски, на 15, 16 години.“ [5][6] Како тинејџерка, Бакалова развила интерес за литературата, особено за делата на Габриел Гарсија Маркез, Хорхе Луис Борхес и Михаил Булгаков, како метод на бегство.[7] Таа била инспирирана да се занимава со филмско глумење откако го гледала „Лов“, и го навела режисерот Томас Винтерберг како нејзино најголемо влијание заедно со Сузане Биер, Педро Алмодовар, Паоло Сорентино и Андреа Арнолд како други големи влијанија.[5][8]

A photograph of The National Academy for Theatre and Film Arts
Националната академија за театарска и филмска уметност, каде што Бакалова студирала глума

Бакалова подоцна се преселила во Софија каде дипломирала драма на Националната академија за театарска и филмска уметност .[9] Како студент, таа се појави во различни сценски продукции, вклучувајќи ги Les Liaisons dangereuses, Sexual Perversity in Chicago, Kennedy's Children и The Trial .[10][11] Бакалова го имала своето деби на екранот играјќи споредна улога во комедија-драмата од 2017 година XIIa .[12] Во истата година, таа го направила своето прво насловно појавување во Transgression, каде што ја играла Јана, млада девојка која има необичен однос со остарениот рок-музичар.[13] Таа ја обезбедила улогата откако еден нејзин соученик ја пријавил на слепа аудиција за време на нејзината прва година на универзитет.[14] Филмот бил прикажан на неколку филмски фестивали во Европа и Северна Америка, пред да биде објавен преку HBO Max во 2021 година [15] Во 2018 година, Бакалова ја освоила наградата за најдобра актерка на Алтернативниот филмски фестивал во Торонто за нејзината изведба.[16]

Бакалова на снимањето на Последниот повик во 2019 година

Во третата година од студиите, таа доброволно им помагала на филмаџиите Кристина Грозева и Петар Валчанов, кои предаваа на единствениот час по филмска глума на академијата, со распоред и други задачи, и со нив отпатувала до сетот на филмот на кој работеле дека може да гледа како работат и да учи од нив. Еден од режисерите ја поканил на аудиција за малку во нивниот филм „Таткото“ (2019); таа го добила делот и снимила кратка ретроспектива како млада верзија на еден од ликовите.[6][17] Таткото ја освоил наградата Кристален глобус за најдобар филм на 54. Меѓународен филмски фестивал во Карлови Вари и бил избран како бугарски кандидат за категоријата најдобар меѓународен долгометражен филм на 93. Оскари .[18][19]

Водена од нејзината фасцинација со данската кинематографија - особено од работата на Винтерберг, Ларс фон Трир и нивното движење Догме 95 - Бакалова ги убедила нејзините родители да ја однесат на патување во Данска неколку месеци пред да дипломира. Таму, таа го посети штабот на Зентропа и прашал дали може да стане PA или тркач на следниот филм на фон Трир; ѝ било кажано дека ќе мора да научи дански, што таа се согласила да го стори.[11][20] Потоа почнала да го проучува јазикот, пред да дипломира со диплома за уметности и да се пресели во Лос Анџелес во 2019 година [21][22] Бакалова потоа глумела во комедијата-драмата „Последен повик“ од 2020 година како Александра, девојка која сака самоубиство, која е на работ да стави крај на својот живот.[23] Нејзината изведба беше позитивно прифатена од критичарите, а Јанко Терзиев од Капитал напиша дека нејзиното прикажување на ликот внесе „топлина и лиричност“ во филмот.[24]

2020–сега: Холивудски пробив[уреди | уреди извор]

Во 2020 година, Бакалова ја портретирала Тутар Сагдиев, ќерката на измислениот казахстански репортер Борат Сагдиев, во макетанскиот филм Борат последователен филм заедно со Саша Барон Коен .[25] Иако првично била заслужна како Ирина Новак, извештаите подоцна ја откријле нејзината вмешаност.[26] За време на процесот на аудиција, Бакалова морала да отпатува во Лондон за повратен повик; тајноста околу проектот ја натера да се загрижи дека можеби станала дел од шема за трговија со луѓе .[27] [28] Филмот беше пофален како „највлијателниот дел од политичката забава“ во неделите пред претседателските избори во Соединетите држави во 2020 година [29] како сцена во која Руди Џулијани изгледала како ги спушта рацете надолу по панталоните. додека лежеше на кревет во присуство на ликот на Бакалова привлече значително медиумско внимание.[30] [31] Критичарите ја пофалија нејзината изведба, а некои изјавиле дека е меѓу најдобрите во годината.[31] Мет Фаулер од IGN истакнал дека „фантастичното откритие на филмот, Марија Бакалова, секој дел од Саша Барон Коен е еднаков на екранот, е за кого и за што ќе зборуваат повеќето луѓе“.[32] Филмскиот критичар на Лос Анџелес Тајмс Џастин Чанг ја опишал нејзината изведба како „прекрасна“, пофалувајќи го нејзиното прикажување на патувањето на нејзиниот лик „со луда енергија и трогателно убедување“.[33] За нејзината изведба, Бакалова доби неколку награди, меѓу кои и наградата за филм од изборот на критичарите за најдобра споредна женска улога .[34] Таа била номинирана и за најдобра споредна женска улога на Оскарите,[35] награди БАФТА,[36] и награди на Здружението на актерите на екранот,[37] и за најдобра актерка во филмска комедија или мјузикл на наградите Златен глобус .[38] Таа станала првата бугарска актерка номинирана за овие награди.[22][39]

Бакалова со Чејс Суи Вондерс и Рејчел Сенот на SXSW во 2022 година

Бакалова потоа ја глумела Соња, 19-годишна девојка која открива дека е ХИВ позитивна и негира дека има потреба од лекување, во „Жените плачат“ (2021), во режија на Мина Милева и Весела Казакова .[40][41] Филмот имал премиера на позитивни критики од критичарите на Канскиот филмски фестивал во 2021 година, каде што се натпреварувал во делот „Неодреден поглед“ и добила номинација за „Квир палма“ .[42][43] Истата година, Бакалова се приклучила на Академијата за филмски уметности и науки како член на огранокот за актери.[44]

Во 2022 година, таа глумела заедно со Амандла Стенберг и Пит Дејвидсон во хорор-филмот на А24 , Bodies Bodies Bodies .[45] Филмот добил претежно поволни критики; пишувајќи за New York Post, Џони Олексински ја опиша изведбата на Бакалова како „суптилна и релативна со навестување на темнина“, додавајќи дека таа „[докажа] дека има многу повеќе што може да направи отколку да ги измами јужњаците“,[46] додека другите сметаат дека нејзините комични таленти беа потрошени играјќи сериозен лик.[27][47] Нејзината следна улога беше во The Bubble (2022) на Џад Апатоу, дел од ансамблската екипа во која беа Карен Гилан, Дејвид Духовни, Лесли Ман и Педро Паскал . [48] Филмот генерира претежно негативни критики, а критичарот на Њујорк Тајмс Бен Кенигсберг напишал дека ја „неупотребил“ Бакалова.[49] Откако го искажала гласот на Космо вселенскиот во „Чуварите на галаксијата“ (2022),[50] глуми во романтичната комедија Меден месец (2022), што го одбележа нејзиниот прв продукциски потфат. Филмот ја гледале како таа ја игра Сара, чиј меден месец е уништен од најдобриот пријател на нејзиниот сопруг и која е прогонувана од ликот на Лукас Браво .[51]

Бакалова следно се појави во режисерското деби на Ендрју Дарам, Fairyland (2023), која беше премиера на филмскиот фестивал Санденс во 2023 година .[52] Таа ќе ја репризира улогата на Космо вселенскиот војник во филмот за суперхерои на Марвел Cinematic Universe, Guardians of the Galaxy Vol. 3 .[53]

Бакалова е планирано да се појави камео во Unfrosted: The Pop-Tart Story .[54] Таа, исто така, е приврзана да глуми заедно со Алекс Петифер во вистинскиот криминален филм „Брендид“, заснован на статија на Дејвид Гран за „Њујоркер“ за потеклото и ширењето на Ариевското братство .[55][56] Бакалова ќе биде копродуцент и ќе ја води Триумфот на Кристина Грозева и Петар Валчанов,[57] и ќе глуми во Електра заедно со Дерил Вајн, Џек Фартинг и Абигејл Кауен .[58] Во ноември 2022 година, таа се приклучи на актерската екипа на акциониот трилер филм „Валкани ангели“, во режија на Мартин Кембел .[59] Таа, исто така, ќе глуми во научно-фантастичната комедија на Медлин Саклер „О Хоризонт“ .[60]

Во 2020 година, Variety ја вклучи Бакалова во нивната листа „10 актери што треба да се гледаат“, додека „Њујорк тајмс“ ја именуваше како една од ѕвездите во 2020 година.[61][62] Од 2021 година, таа тесно соработува со креативниот директор на Луј Витон, Николас Гескиер .[63][64] Во 2021 година, таа се појави на две од годишните листи на списанието Форбс 30 под 30, кои ги препознаваат 30-те највлијателни луѓе во Европа на возраст под 30 години [21] Истата година, W ја претстави во нивното годишно издание „Најдобри изведби“, а Variety ја именувала меѓу жените кои имаат влијание врз глобалната индустрија за забава.[65][66] Бакалова двапати била на врвот на листата „Топ 70 бугарски познати личности“ ' Форбс Бугарија .[67][68]

Не многу актерки можат да влезат во Холивуд толку брзо и гласно како Марија Бакалова.

Откако глумела во продолжението на Борат, Борат последователен филм на Саша Барон Коен, Марија Бакалова добила признание од критиката, добивајќи и ја наградата од изборот на критичарите и номинацијата за Оскар. Но, пред сите награди и црвени теписи, имаше само Марија - девојка во Бугарија очајна да биде актерка со соништа да работи со некои од најдобрите во бизнисот.

Бакалова е застапник за бугарско и источноевропско претставување во Холивуд .[22][69] Таа е ко-основач на продуцентската куќа Five Oceans, која има за цел да ги пренесе бугарските, балканските и словенските приказни пред меѓународната публика, заедно со Јулијан Костов .[57] На 27-то доделување на наградите за избор на критичарите, Бакалова ја изразила својата поддршка за Украина и повика на „нова ера на културна и уметничка размена меѓу Источна Европа и Холивуд“.[70]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Клуч
</img> Означува филмови кои сè уште не се објавени
година Наслов Улога Белешки
2017 година XIIa Милена
Престап Јана
2019 година Таткото Младата Валентина
2020 година Последен повик Александра
Борат последователен филм Тутар Сагдиев
2021 година Жените плачат Соња
2022 година Тела Тела Тела Пчела
Меурот Аника
Меден месец Сара Исто така, продуцент
2023 година Земја на бајките Полет
Guardians of the Galaxy Vol. 3</img> Cosmo the Spacedog (глас) Пост производство
TBA Unfrosted: The Pop-Tart Story</img> TBA Пост производство
Електра</img> Франческа Пост производство
О Хоризонт</img> Аби Пост производство
Валкани ангели</img> Бомбата Пост производство
Триумф</img> Слава Платникова Снимање; исто така и продуцент

Телевизија[уреди | уреди извор]

година Наслов Улога Белешки Ref.
2021 година Американско заклучување и разоткривање на Борат на Борат Тутар Сагдиев Епизода: „Американско заклучување на Борат“ [71]
2022 година Специјално за одмор на Чуварите на Галаксијата Cosmo the Spacedog (глас) Телевизиски специјален [50]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Бакалова е добитничка на наградата за најдобра споредна женска улога од страна на критичарите за нејзината изведба во филмот Борат последователен филм (2020).[34] Таа е номинирана за најдобра споредна женска улога на Оскарите,[35] награди БАФТА,[36] и награди на здружението на актерите на екранот,[37] и за најдобра актерка во филмска комедија или мјузикл на наградите Златен глобус, исто така за нејзиниот настап во Borat Subsequent Moviefilm (2020).[38]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Список на добитници и номинирани Бугарски награди на Оскар
 • Список на добитници и номинирани награди на Европската академија

Белешки[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

Цитати[уреди | уреди извор]

 1. Name pronunciation:
 2. „Мария Бакалова: Ако знаете бащиното ми име, ще направите връзката“. 24 Chasa (бугарски). 24 November 2021. Архивирано од изворникот на 30 August 2022. Посетено на 30 August 2022.
 3. Barzakova, Teodora (23 October 2020). „Коя е Мария Бакалова. Или следващата най-известна българка в света“. Radio Free Europe (бугарски). Архивирано од изворникот на 5 October 2021. Посетено на 4 September 2022.
 4. Nathan, Sara; Milic, Hannah (24 April 2021). „The wild story of how Oscar nominee Maria Bakalova got her 'Borat' role“. Page Six. Архивирано од изворникот на 19 May 2022. Посетено на 3 July 2021.
 5. 5,0 5,1 Itzkoff, Dave (11 November 2020). „Meet Maria Bakalova, the Breakout Star of the Borat Sequel“. The New York Times. Архивирано од изворникот на 11 August 2022. Посетено на 12 November 2020.
 6. 6,0 6,1 Andreeva, Nellie (2 February 2021). „Maria Bakalova's Journey From Burgas to 'Borat' & Living the Dream She'd Given Up“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на 25 August 2022. Посетено на 18 May 2021.
 7. Leach, Samantha (14 April 2021). „Don't Write Maria Bakalova's Story Off As A Hollywood Fairytale“. Bustle. Архивирано од изворникот на 1 September 2022. Посетено на 1 September 2022.
 8. White, Adam (14 September 2022). „Maria Bakalova: 'I don't know if Rudy Giuliani would even see Bodies Bodies Bodies…'. The Independent. Архивирано од изворникот на 24 September 2022. Посетено на 3 September 2022.
 9. Zahed, Ramin (4 January 2021). „Maria Bakalova on empowerment, Rudy Giuliani and the risky business of 'Borat'. Los Angeles Times. Архивирано од изворникот на 29 August 2022. Посетено на 4 September 2022.
 10. Vatsova, Vladislava (6 February 2021). „Мария Бакалова още в НАТФИЗ импровизира – за това умение я номинираха за "Златен глобус". 24 Chasa (бугарски). Архивирано од изворникот на 5 September 2021. Посетено на 4 September 2021.
 11. 11,0 11,1 Kohn, Eric (1 December 2020). 'Borat 2' Star Maria Bakalova: Behind the Scenes of the Year's Most Surprising Breakthrough Performance“. IndieWire. Архивирано од изворникот на 26 August 2022. Посетено на 28 August 2022.
 12. Rice, Nicholas (26 October 2020). „Meet Borat 2 Breakout Maria Bakalova, Who Steals Scenes from Sacha Baron Cohen in Sequel“. People. Архивирано од изворникот на 17 August 2022. Посетено на 6 March 2022.
 13. Lynch, David (23 November 2020). „Maria Bakalova Is the Borat Sequel Breakout, but Transgression Showed What She Can Do“. Paste. Архивирано од изворникот на 14 May 2022. Посетено на 3 July 2021.
 14. Barnes, Kelsey (10 August 2022). „Not many actresses can enter Hollywood as swiftly and loudly as Maria Bakalova did“. 1883 Magazine. Архивирано од изворникот на 24 August 2022. Посетено на 5 September 2022.
 15. Andreeva, Bistra (10 May 2021). 'Трансгресия': докъде сме готови да стигнем от любов“. Momichetata (Bulgarian). Архивирано од изворникот на 26 October 2021. Посетено на 3 July 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 16. Molloy, Tim (22 October 2020). „Meet Maria Bakalova, the Actress Who Plays Borat's Daughter“. MovieMaker. Архивирано од изворникот на 6 March 2022. Посетено на 3 July 2021.
 17. Welk, Brian (6 January 2021). 'Borat' Star Maria Bakalova Says Getting Cast in Bulgaria's 'The Father' Was 'Best Day of My Life'. TheWrap. Архивирано од изворникот на 19 December 2021. Посетено на 19 December 2021.
 18. Tizard, Will (6 July 2019). „Bulgarian-Greek Road Comedy 'The Father' Wins at Karlovy Vary“. Variety. Архивирано од изворникот на 13 August 2022. Посетено на 18 August 2022.
 19. Smith, Anna (2 February 2021). „Int'l Critics Line: Anna Smith On Bulgaria's Oscar Entry 'The Father'. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на 13 August 2022. Посетено на 29 August 2022.
 20. Hess, Liam (13 April 2021). „Maria Bakalova Is More Than This Year's Oscars Underdog“. Vogue. Архивирано од изворникот на 16 October 2021. Посетено на 2 July 2021.
 21. 21,0 21,1 Freeman, Abigail; Lotto Persio, Sofia (8 April 2021). „Forbes 30 Under 30 Europe 2021“. Forbes. Архивирано од изворникот на 18 July 2022. Посетено на 3 July 2021.
 22. 22,0 22,1 22,2 Harris, Hunter (2 August 2022). „Maria Bakalova on Borat, Bodies Bodies Bodies, and the MCU“. Vulture. Архивирано од изворникот на 26 August 2022. Посетено на 22 August 2022.
 23. Dobriou, Stefan (11 June 2020). „Last Call to try to lure Bulgarian audiences back to cinemas“. Cineuropa. Архивирано од изворникот на 17 August 2022. Посетено на 29 August 2022.
 24. Terziev, Yanko (11 June 2021). „Кино: "Като за последно". Capital (бугарски). Архивирано од изворникот на 25 October 2021. Посетено на 3 July 2021.
 25. Saad, Nardine (23 October 2020). „Meet Maria Bakalova, the 'Borat' star in that Giuliani scene“. Los Angeles Times. Архивирано од изворникот на 15 August 2022. Посетено на 25 October 2020.
 26. Rosen, Christopher (21 October 2020). „Who Plays Borat's Daughter in Borat 2? Introducing Maria Bakalova“. Vanity Fair. Архивирано од изворникот на 15 October 2021. Посетено на 23 October 2020.
 27. 27,0 27,1 Празен навод (help)
 28. Bishop 2022.
 29. Becker 2021.
 30. Robinson, Matthew (22 October 2020). „Borat sting: Rudy Giuliani was 'just tucking shirt in'. The Times. Архивирано од изворникот на 22 August 2022. Посетено на 22 August 2022.
 31. Sarkisian, Jacob (20 December 2020). „The 15 best acting performances in movies in 2020“. Business Insider. Архивирано од изворникот на 30 August 2022. Посетено на 29 August 2022.
 32. Fowler, Matt (22 October 2020). „Borat Subsequent Moviefilm Review“. IGN. Архивирано од изворникот на 6 April 2022. Посетено на 25 October 2020.
 33. Chang, Justin (21 October 2020). „Review: Sacha Baron Cohen takes on Trump and coronavirus in clever, scattershot 'Borat' sequel“. Los Angeles Times. Архивирано од изворникот на 26 August 2022. Посетено на 21 Oct 2020.
 34. 34,0 34,1 „Critics Choice Awards 2021: See the full list of winners“. CNN. 3 March 2021. Архивирано од изворникот на 14 April 2022. Посетено на 21 March 2021.
 35. 35,0 35,1 Shoard, Catherine (15 March 2021). „Oscars 2021: two female directors and nine actors of colour nominated in historic year“. The Guardian. Архивирано од изворникот на 26 July 2022. Посетено на 1 September 2021.
 36. 36,0 36,1 „2021 EE British Academy Film Awards: The Nominations“. British Academy of Film and Television Arts. 9 March 2021. Архивирано од изворникот на 28 August 2022. Посетено на 7 April 2021.
 37. 37,0 37,1 Gonzalez, Sandra (4 April 2021). „SAG Awards: See the full list of winners“. CNN. Архивирано од изворникот на 18 January 2022. Посетено на 1 September 2021.
 38. 38,0 38,1 Welk, Brian (3 February 2021). „Maria Bakalova Blacked Out With Excitement Over Being First Bulgarian Golden Globes Nominee“. TheWrap. Архивирано од изворникот на 19 December 2021. Посетено на 19 December 2021.
 39. Todorov, Svetoslav (3 February 2021). „Maria Bakalova Becomes Bulgaria's First Golden Globe Nominee“. Balkan Insight. Архивирано од изворникот на 3 February 2022. Посетено на 3 February 2021.
 40. Yossman, K.J. (14 July 2021). 'Borat Subsequent Moviefilm' Star Maria Bakalova Stars in Cannes Contender 'Women Do Cry'. Variety. Архивирано од изворникот на 27 July 2022. Посетено на 19 December 2021.
 41. Blyth, Antonia (10 June 2021). „Maria Bakalova: 'Women Do Cry' Has "A Lot Of Similarities" To 'Borat Subsequent Moviefilm' – Cannes Studio“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на 17 August 2022. Посетено на 19 February 2023.
 42. Hunter, Allan (14 June 2021). 'Women Do Cry': Cannes Review“. Screen Daily. Архивирано од изворникот на 28 September 2022. Посетено на 1 March 2023.
 43. Sharf, Zack (10 June 2021). „Cannes Film Festival 2021 Lineup: Sean Baker, Wes Anderson, and More Compete for Palme d'Or“. IndieWire. Архивирано од изворникот на 4 May 2022. Посетено на 3 July 2021.
 44. Davis, Clayton (1 July 2021). „Academy Invites 395 New Members for 2021, Including Robert Pattinson, Andra Day, Steven Yeun“. Variety. Архивирано од изворникот на 27 June 2022. Посетено на 28 August 2021.
 45. Празен навод (help)
 46. Oleksinski, Johnny (4 August 2022). 'Bodies Bodies Bodies' review: Pete Davidson and Co. kill as insufferable 20-somethings“. New York Post. Архивирано од изворникот на 22 August 2022. Посетено на 22 August 2022.
 47. Amidon, Aurora (5 August 2022). „Bodies Bodies Bodies Is a Funny, Bloody Ode to Gen Z“. Paste. Архивирано од изворникот на 6 August 2022. Посетено на 22 August 2022.
 48. Apatow 2022.
 49. Kenigsberg, Ben (31 March 2022). 'The Bubble' Review: Swabs, Camera, Action“. The New York Times. Архивирано од изворникот на 22 August 2022. Посетено на 22 August 2022.
 50. 50,0 50,1 Robinson, Ellie (26 October 2022). „Guardians Of The Galaxy kidnap Kevin Bacon in trailer for holiday special“. NME. Архивирано од изворникот на 26 October 2022. Посетено на 26 October 2022.
 51. Fauria, Krysta (29 December 2022). „Maria Bakalova wants to make you feel something“. Associated Press. Архивирано од изворникот на 29 December 2022. Посетено на 30 December 2022.
 52. Canfield, David (7 December 2022). „Sundance's 2023 Lineup: Cat Person, Anne Hathaway, and More“. Vanity Fair. Архивирано од изворникот на 8 December 2022. Посетено на 15 December 2022.
 53. Wiseman, Andreas (6 June 2022). 'Borat' Breakout Maria Bakalova Set For Key Role In Marvel's 'Guardians Of The Galaxy Vol. 3'. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на 24 August 2022. Посетено на 6 June 2022.
 54. Grobar, Matt (11 August 2022). 'Borat' Breakout Maria Bakalova Joins Sofia Coppola-Produced 'Fairyland' And Jerry Seinfeld's Pop-Tart Pic 'Unfrosted' For Netflix“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на 24 August 2022. Посетено на 11 August 2022.
 55. Lodderhose, Diana (5 May 2022). „Alex Pettyfer, Maria Bakalova, Tom Hopper & Frank Grillo Set For Kieron Hawkes Pic 'Branded' — Cannes Market“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на 20 June 2022. Посетено на 7 June 2022.
 56. Празен навод (help)
 57. 57,0 57,1 Andreeva, Nellie (25 August 2022). „Maria Bakalova To Headline & Produce 'Triumph' In Her First Bulgarian Movie Following 'Borat' Breakthrough“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на 27 August 2022. Посетено на 26 August 2022.
 58. Wiseman, Andreas (22 September 2022). 'Borat' Breakout Maria Bakalova To Star In Thriller 'Electra'; Filming Underway In Italy For Director Hala Matar“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на 28 September 2022. Посетено на 28 September 2022.
 59. Kit, Borys (4 November 2022). „Maria Bakalova Joins Eva Green, Ruby Rose in Millennium Action Thriller 'Dirty Angels'. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на 8 November 2022. Посетено на 8 November 2022.
 60. Grobar, Matt (6 January 2023). „Maria Bakalova & David Strathairn Set For Sci-Fi Dramedy 'O Horizon' From 'O.G.' Filmmaker Madeleine Sackler“. Deadline Hollywood. Архивирано од изворникот на 6 January 2023. Посетено на 7 January 2023.
 61. Riley, Jenelle (16 December 2021). „Variety's 10 Actors to Watch 2020“. Variety. Архивирано од изворникот на 27 June 2022. Посетено на 29 August 2022.
 62. Salam, Maya (23 December 2020). „The Breakout Stars of 2020“. The New York Times. Архивирано од изворникот на 24 January 2022. Посетено на 29 August 2022.
 63. Satenstein, Liana (16 July 2021). „Maria Bakalova of Women Do Cry Talks Her Futuristic Louis Vuitton Look at Cannes“. Vogue. Архивирано од изворникот на 24 October 2021. Посетено на 29 August 2022.
 64. Nordstrom, Leigh (25 April 2021). „Behind the Scenes of Maria Bakalova's Princess Oscars Gown“. Women's Wear Daily. Архивирано од изворникот на 13 May 2022. Посетено на 30 August 2022.
 65. Hirschberg, Lynn (24 February 2021). „Maria Bakalova Didn't Know Much About Rudy Giuliani Before Borat“. W. Архивирано од изворникот на 14 December 2022. Посетено на 14 January 2023.
 66. Garrett, Diane (4 March 2021). „From Maria Bakalova to Hikari: Women That Have Made an Impact in Global Entertainment“. Variety. Архивирано од изворникот на 13 August 2022. Посетено на 29 August 2022.
 67. Georgieva, Zlatina; Tarandova, Eleonora (15 December 2021). „Топ 70 на българските знаменитости“. Forbes Bulgaria (бугарски). Архивирано од изворникот на 29 August 2022. Посетено на 29 August 2022.
 68. Love, Katherine (6 March 2023). „World Of Forbes: Stories Of Entrepreneurial Capitalism Across Our 45 International Editions“. Forbes. Архивирано од изворникот на 7 March 2023. Посетено на 12 March 2023.
 69. Kohn, Eric (13 August 2022). „From 'Blonde' to 'Star Wars,' Hollywood Needs to Accept Actors' Accents“. IndieWire. Архивирано од изворникот на 27 August 2022. Посетено на 29 August 2022.
 70. Zornosa, Laura (13 August 2022). „Maria Bakalova, Billy Crystal and other stars show support for Ukraine“. The New York Times. Архивирано од изворникот на 11 January 2023. Посетено на 13 March 2022.
 71. Bradshaw, Peter (26 May 2021). „Borat Supplemental Reportings Retrieved from Floor of Stable Containing Editing Machine review“. The Guardian. Архивирано од изворникот на 25 November 2021. Посетено на 31 August 2022.

Библиографија[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.