Марија Џоџа Симон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марија Џоџа Симон
Марија Џоџа Симон.jpg
Роден 28 април 1957
Битола, Македонија
Занимање писателка


Марија Џоџа Симон или Марика Крстеска-Шустер е македонска писателка.

Животопис[уреди | уреди извор]

Марија Џоџа Симон или Марика Крстеска-Шустер род.Тапанџиева (германски: Marika Krsteski-Schuster) — родена во Битола на 28 април 1957 година. Основно и средно образование заврши во Битола, а потоа Педагошка Академија во Штип. До 1993 година работеше како воспитувач во Детските Градинки во Битола. Потоа замина за Германија каде и денес работи и живее со своето семејство. Во 2015 го издаде романот "Јазол до срцето".

Творештво[уреди | уреди извор]

  • Јазол до срцето (англиски: A lump in the heart) (роман, 2015)
  • Прошетка низ азбуката (поезија, 2018, заедно со Вера Благојевиќ и Лила Арсова)
  • Замокот на мракот (поезија, 2018)
  • Јадови (роман, 2018)
  • Со почит кон Мајкa Tереза (поезија, 2018, заедно со Вера Благојевиќ, Љубица Поповска и Лила Арсова)

Наводи[уреди | уреди извор]