Марија Љалкова

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мари Љалкова-Ластовечка (3 декември 1920 – 7 ноември 2011 година) била чешки снајперист и член на чешката армија која се борела во егзил во Втората светска војна .

Личен живот[уреди | уреди извор]

Љалкова (роден Петрушакова) е роден во Хороденка, Полска (денес во Украина) во семејство на Волхински Чеси. Таа ги изгубила родителите на 12-годишна возраст, а потоа живеела со нејзината тетка во Станиславов (денес Ивано-Франковск, Украина), каде што го запознала својот прв сопруг, Михал Љалко. По светската војна таа се премажила двапати.[1]

Втора светска војна[уреди | уреди извор]

По германскиот напад на Советскиот Сојуз, Љалкова заедно со нејзиниот сопруг се приклучила на Првиот чехословачки независен теренски баталјон како волонтер во март 1942 година, на 21-годишна возраст. Таа потоа поминала медицински курс и тримесечен курс за снајпер во Бузулук .

Нејзиното прво борбено искуство дошло за време на тридневната битка кај Соколово (8-11 март 1943 г.) кога ѝ била препишана заслуга за убиството на седум германски војници, заработувајќи го нејзиниот непосреден статус на ас . Нејзиниот настап дури бил забележан од нацистичката античехословачка пропаганда во окупираните Чешки земји (со цел да се нагласи чудниот карактер на чехословачката воена единица. ).[2]

Љалкова подоцна стана снајперски инструктор на чехословачката и советската пешадија. Откако жените биле повлечени од борбените единици во 1944 година, таа станала главен лекар на чехословачкиот тенковски баталјон .[3]

Награди[уреди | уреди извор]

Таа била заслужна за најмалку 30 потврдени убиства за време на војната.[4] Оваа бројка не е точна според зборовите на самиот Љалкова, бидејќи вистинските бројки не се познати. Била одликувана со советски орден на Црвена ѕвезда и Чехословачки воен крст . Таа го добила највисокото одликување на Чешката Република, Орденот на белиот лав, од претседателот Вацлав Клаус.

По Втората светска војна[уреди | уреди извор]

По војната студирала медицина и работела како воен лекар во Оломуц и во Централната воена болница во Прага . Подоцна се преселила во болницата во Брно каде го запознала својот втор сопруг, Вацлав Ластовецки. На крајот го добила чинот полковник, но поради здравствени проблеми ја напуштила војската и почнала да работи како туристички водич за туристите кои зборуваат руски. Остатокот од животот го поминала во Брно.[5]

На 28 октомври 2010 година, таа го добила Орденот на бел лав, втор степен, втора највисока воена чест во Чешката Република.[6]

  1. „Ljalková (Petruščáková, Navrátíková, Lastovecká) Marie“. Československé ženy (Czech). Архивирано од изворникот на 2023-05-18. Посетено на 17 December 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. Roland, H. (1943). Váleční zajatci vypovídají…. Praha: Orbis. стр. 40.
  3. Šír, Vojtěch (5 March 2008). „Odstřelovačka Marie Ljalková - Lastovecká“. Fronta.cz (Czech). Посетено на 17 December 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. Benešová 2009
  5. Jičínská 2008
  6. hrad.cz 2010

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:WWIISniper