Марија Јохана Гертц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марија Јохана Гертц

Марија Јохана Гертц, позната и како Жанет Гертц, (1783–1853), била шведска уметница, сликарка на мртва природа и цртачка. Била членка на Кралската шведска академија за уметности.

Родена како ќерка на носителот на пехарот Јохан Хиндрик Гертц. На изложбата на Академијата за уметности во 1803 година, Марија Јохана Гертц изложила неколку цртежи на птици и цвеќиња. Нејзината работа ја импресионирала Академијата, која и испратила писмо со благодарност и охрабрување. Откако учествувала на друга изложба од 1804 година, таа била избрана во Академијата. Во 1805 година, таа имала трета изложба за која многу се зборувало. Герц продолжила како многу активна уметница и учествувала на многу изложби помеѓу 1803 и 1826 година. Една од нејзините слики на кои најмногу и се восхитуваа била од мртви птици.

Наводи[уреди | уреди извор]