Маријаплац (плоштад)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маријаплац
Mariaplaats in Utrecht.jpg
Поглед на катедралата Дом од Маријаплац
Географски информации
Локација центарот на Утрехт
Почетокот Рајнкаде, Кломпебург и Вилемсплансун
На крајот на Спрингвег
Општи информации
Тротоарот самогласки
Значајни градби Утрехт конзерваториум
Порталот класа=noviewer|22x22пкс   Градот Утрехт

Маријаплац е плоштад во холандскиот град Утрехт. Тој е именуван по исчезнатата црква Марија. Околу него се наоѓал голем плоштад, од кој дел на север и дел кон исток од поранешната црква сè уште се присутни и заедно го формираат Маријаплац.Утрехт бил поделен на четири четвртини и секоја четвртина во две населби. Маријаплац се наоѓала во областа Зварте Кнехтен. Името доаѓа од знамето на локалната милиција. Во француските времиња имињата биле избришани и се користеле букви. За Маријаплац тоа била буквата E. Во алејата меѓу куќата број 51 и 52 е стариот број на куќата E285 во сводот на влезот на поранешното римо-католичко училиште Бургскул.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „De Roomsch-Katholieke godsdienst gevaarlijk voor den staat“. Dutch Pamphlets Online. Посетено на 2018-10-09.