Маријан Козма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маријан Козма

Маријан Козма (8 септември 1982 година – 8 февруари 2009 година) бил романски ракометар. Тој е роден во Теи, Букурешт и починал во Веспрем, Унгарија откако бил нападнат и прободен во ноќевање во ноќен клуб.[1][2][3] За време на неговата кариера тој играл за РК Динамо Букурешт и РК Веспрем и исто така бил член на романската ракометна репрезентација.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Romania star Cozma stabbed to death“ (англиски). uk.eurosport.yahoo.com. 8 февруари 2009. Архивирано од изворникот на 12 февруари 2009. Посетено на 6 февруари 2020.
  2. „Romanian Handball Player Marian Cozma Killed In Hungary“ (англиски). mediafax.ro. 8 февруари 2009. Посетено на 6 февруари 2020.
  3. „Szíven szúrták az MKB Veszprém játékosát“ (унгарски). Figyelőnet. 8 февруари 2009. Посетено на 6 февруари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]