Маријан Камиловски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маријан Камиловски
Роден(а)2 април 1964
Скопје, СР Македонија СР Македонија
Националностмакедонец
Занимањеликовен уметник

Маријан Камиловски (Скопје, 2 април 1964) — македонски ликовен уметник, стрип илустратор и политички аналитичар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Камиловски е роден Скопје на 2 април 1964 година. Дипломирал на Факултетот за ликовна уметност во Скопје во класата на проф. Димитар Малиданов во 1988 година. Бил член на повеќе политички организации, а бил и претседател на Македонското конзервативно движење.[1] Камиловски е еден од авторите на дел од објектите на Скопје 2014, а негово најпознато дело е оградата и канделабрите на Мостот Слобода во Скопје. Имал повеќе настапи на групни изложби.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]