Маријан Илич

Од Википедија — слободната енциклопедија

Маријан Бајоф Илич (англиски: Marian Bayoff Ilitch, р. 7 јануари 1933 год. во Диерборн, Мичиген, САД) е македонско-американска стопанственичка. Нејзиното богатство е проценето на 4-5 милијарди американски долари.[1][2] Илич заедно со својот сопруг Мајк Илич е основач на Литл Цезарс Пица.[3] Според Блумберг, таа е една од седумте најбогати жени во светот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Bloomberg - Are you a robot?“. www.bloomberg.com. Посетено на 2020-07-11.
  2. „Marian Ilitch“. Forbes (англиски). Посетено на 2020-07-11.
  3. littlecaesars.com https://littlecaesars.com/en-us/our-history/. Посетено на 2020-07-11. Отсутно или празно |title= (help)