Маријано Дијаз Мехија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маријано
CSKA-RM18 (21).jpg
Маријано со Реал Мадрид во 2018
Лични податоци
Полно име Маријано Дијаз Мехија
Роден на 1 август 1993 (1993-08-01) (26 г.)
Роден во Премиа де Мар, Шпанија
Висина 1.80 m[1]
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Реал Мадрид
Број 7
Младинска кариера
2002–2006 Еспањол
2006–2008 Премиа
2008–2009 Санчез Љибре
2009–2011 Бадалона
2011–2012 Реал Мадрид
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011 Бадалона 3 (0)
2012–2014 Реал Мадрид Ц 46 (18)
2014–2016 Реал Мадрид Б 44 (32)
2016–2017 Реал Мадрид 8 (1)
2017–2018 Лион 37 (18)
2018– Реал Мадрид 5 (0)
Репрезентација
2013 Dominican Republic 1 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17
14, 28 October 2018 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 4 January 2016

Маријано Дијаз Мехија (шпански изговор: [maˈɾjano ˈði.az meˈxi.a]; роден на 1-ви август 1993 година), познат и сам како Маријано Дијаз или Маријано, е професионален фудбалер, кој моментално настапува за Реал Мадрид.[2] Висок е 182 сантиметри и игра на позицијата напаѓач.[3]

Забележал еден настап за репрезентацијата на нациналниот тим на Доминиканската Република.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://www.realmadrid.com/en/football/squad/mariano-diaz-mejia-2413.html
  2. „Mariano“. ФК Реал Мадрид, званична презентација. конс. 24. 10. 2018. 
  3. „Mariano Diaz“. ФК Олимпик Лион, званична презентација (French). Архивирано од изворникот на 06. 07. 2017. конс. 24. 10. 2018.