Маријана Петир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маријана Петир
MEP
Член на Европскиот парламент
На должноста
Стапил
1 јули 2014
Изборна единица Хрватска
Лични податоци
Роден(а) 4 октомври 1975
Кутина, СР Хрватска, Југославија
Занимање политичар

Маријана Петир е хрватска конзервативна политичарка која како член на ХСС од 2002 до 2003 и од 2008 до 2011 ја вршела должноста на пратеник во Хрватскиот сабор. Од 2014 ја претставувала Хрватска во Европскиот парламент.

Во Европскиот парламент ја формирала неформалната група „Пријатели на Македонија“, со цел е да ѝ се помогне на земјата конечно да ги започне пристапните преговори за полноправно членство во Европската унија.